Vraždy ze cti přijatelnější než homosexualita. Podíl věřících klesá. Rozsáhlý průzkum v arabských zemích přinesl zajímavá zjištění

Jste věřící? Jsou pro vás přijatelné vraždy ze cti, homosexualita nebo žena na místě prezidenta nebo předsedy vlády? Která země je pro vás největší hrozbou? BBC News Arabic si nechala udělat průzkum od Arab Barometer napříč deseti arabskými zeměmi a palestinským územím, v rámci něhož bylo vyzpovídáno více než pětadvacet tisíc lidí.
Ilustrační foto: muslimka
Ilustrační foto: muslimka
Pixabay

reklama

Podle nejnovějšího a nejrozsáhlejšího průzkumu za poslední dobu, který byl na přelomu let 2018 a 2019 proveden v severní Africe a na Středním východě, se od roku 2013 zvýšil počet lidí, kteří uvedli, že nejsou věřící, z 8 na 13 procent. Nejvýraznější nárůst „nevěřících“ byl mezi lidmi do třiceti let, mezi nimiž byl tento podíl 18%. Kromě Jemenu vzrostl od roku 2013 počet nevěřících ve všech sledovaných zemích.

Vývoj podílu věřících
Autor: Reprofoto: BBC/Arab Barometer Vývoj podílu věřících

Co se týká genderových rolí, kromě Alžírska byla ve všech zemích alespoň pro polovinu respondentů přijatelná žena na pozici prezidenta nebo předsedy vlády. „Nejliberálnější“ jsou v tomto ohledu Libanon, Maroko, Tunisko a Irák, naopak nejhůře jsou na tom v tomto případě Alžírsko, Súdán, Jemen a Libye.  

Pokud jde o domácnost, většina respondentů - zahrnující i většinu žen - věří, že manžel by měl mít vždycky hlavní (poslední) slovo v rámci rodinných rozhodnutí. Pouze v Maroku má tento názor méně než polovina lidí.

Genderové role
Autor: Reprofoto: BBC/Arab Barometer Genderové role

Co se týká homosexuality, je její akceptace napříč zeměmi regionu extrémně nízká. V palestinských územích je přijatelná pro 5 %, v Libanonu pro 6 % a v Tunisku a Jordánsku pro 7 % respondentů. Nejliberálnější pohled mají na tuto problematiku Alžířané (26 %). Takzvané vraždy ze cti jsou pak pro respondenty přijatelnější než právě homosexualita.

Homosexualita a vraždy ze cti
Autor: Reprofoto: BBC/Arab Barometer Homosexualita a vraždy ze cti

Bezpečnost na mnoha místech severní Afriky a Středního východu je nadále znepokojující. Na dotaz, která země představuje největší hrozbu pro stabilitu a národní bezpečnost té jejich, byl nejčastěji zmiňován Izrael a na druhém místě Spojené státy americké. Znepokojující je pro respondenty také Írán a Saúdská Arábie.

Stát jako hrozba
Autor: Reprofoto: BBC/Arab Barometer Stát jako hrozba

Průzkumu výzkumné agentury Arab Barometer se zúčastnilo 25 407 lidí z deseti arabských zemí (Tunisko, Libye, Alžírsko, Libanon, Maroko, Egypt, Súdán, Jordánsko, Irák, Jemen) a z palestinských území. Dotazování probíhalo většinou formou osobního rozhovoru. Z právních nebo kulturních důvodů některé vlády neumožnily přístup k odpovědím na některé otázky.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!