Všichni jsou posedlí czexitem! Ten se ale nekoná

Nekonečné debaty o czexitu. Tato neobvyklá epidemie postihla českou politickou scénu. Možný odchod Česka z Evropské unie přitom rozhodně není na pořadu dne. A podle politologů může takový uměle vyvolaný rozruch naši zemi dokonce poškodit.
12. 2. 2018 ZPRÁVY: VŠICHNI JSOU POSEDLÍ CZEXITEM, TEN SE ALE NEKONÁ
12. 2. 2018 ZPRÁVY: VŠICHNI JSOU POSEDLÍ CZEXITEM, TEN SE ALE NEKONÁ

reklama

„Czexit? Amputace vlastní ruky, ekonomická sebevražda, úroveň Běloruska.“ „Debata o czexitu se šíří jako infekce“ nebo „Czexit by měl fatální následky,“ tak to jsou jen ukázky pár novinových titulků posledních dní. Jeden by měl skoro pocit, že Česko už nejmíň jednou nohou Evropskou unii opustilo. Czexit je totiž úplně všude, v rádiu, v televizi, v novinách.

Politolog ale před takovouto hysterií varuje. Voliče totiž může čekat rychlé vystřízlivění. Řada stran podle něj evropského strašáka využívá jenom proto, aby odvedla pozornost od jiných problémů a kauz. „Zdá se, že česká veřejnost i čeští politici si potřebují jako dítě nejdřív šáhnout na rozpálenou plotnu, než zjistí, že je to špatný krok,“ uvedl pro zpravodajství FTV Prima politolog Lukáš Jelínek.

Názory bez cenzury: Můžou vést povinné kvóty až k czexitu?

Názory bez cenzury: Povedou povinné kvóty k czexitu?

Pro Babiše je czexit vyloučený

Co říkají na „czexitový mor“, který se aktuálně šíří rychleji než chřipka, jsme se ptali i samotných politiků. „Když už to téma je na stole, tak je potřeba o něm diskutovat, ale nesmí to být rejdiště populistů, musí to být debata co nejvěcnější,“ upřesnil místopředseda ODS Martin Krupka. „Czexit je zejména krajní pravicí zneužívaný k nabuzování nacionálních vášní,“ dodal místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

Předseda hnutí SPD s nimi ale nesouhlasí. „Jestli to ODS a KSČM ten problém nevidí a myslí si, že politika Bruselu je v pořádku, tak je to jejich politika, my si to myslíme přesně naopak,“ upozornil Tomio Okamura. Nicméně ani premiér v demisi momentálně czexit nezvažuje. „Já nechápu, proč se o tom diskutuje. Já určitě o tom nediskutuju, protože pro nás je to absolutně vyloučeno,“ uzavřel Andrej Babiš.

Komu ale současná hysterie kolem czexitu maximálně vyhovuje, jsou internetoví vtipálci. Ti se aktuálně například snaží přeložit anglický název czexit do čestiny a vznikla tak už například slova jako č-úprk, č-únik, č-odchod, čexodus a sbohemia.

reklama

reklama