Vůdce Islámského státu Bagdádí je podle Rusů po smrti

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Bagdádí

reklama

Rusům se prý povedlo zneškodnit vůdce Islámského státu (ISIS) Abú Bakra al-Bagdádího. Informaci nyní ověřuje ruské ministerstvo obrany. Mělo se tak stát při náletu ruského letectva na setkání vedení ISIS v Sýrii. Bagdádí před třemi a půl rokem vyhlásil z mešity v Mosulu islámský chalífát.

„Podle informací, které se nyní ověřují skrze různé zdroje, byl vůdce ISIS Ibrahim Abú Bakr al-Bagdádí zabit v důsledku náletu,“ stojí v oficiálním prohlášení ruského ministerstva obrany. Nálet na setkání čelních představitelů ISIS nedaleko syrské Rakky měly podniknout 28. května ruské letouny typu Su-34 a Su-35. Vysoce postavení islamisté měli na setkání probírat plán únikových cest pro bojovníky ISIS z Rakky. Před hradbami poslední bašty radikálů z ISIS totiž stojí jak armáda prezidenta Bašára Asada, tak Syrské demokratické síly podporované Spojenými státy.

Ruská stíhačka Su-35 (ilustační foto)
Autor: Youtube/Cargospotter Ruská stíhačka Su-35 (ilustační foto)

Dalšími oběťmi ruského náletu měli být například emír Rakky Abú al-Haji al-Masri nebo hlavní bezpečnostní expert ISIS Sulejman al-Sawah. „Zatím tyto informace nemůžeme potvrdit,“ řekl pro agenturu AP mluvčí Spojenými státy vedené koalice proti ISIS. Podle ruského ministerstva obrany sdělila Moskva předem svým americkým partnerům místo i čas útoku.

Abú Bakr al-Bagdádí, narozen jako Ibrahim Awwád Ibrahim Alí al-Badrí, byl dlouholetým vůdcem irácké odnože teroristické organizace al-Káida. Do povědomí světové veřejnosti však vstoupil až v lednu roku 2014, kdy už pod hlavičkou samozvaného Islámského státu vyhlásil z mosulské mešity chalífát. Sám se pak nechal ustanovit jeho chalífou.

V poslední době se schovával v poušti

Během loňského a především letošního roku ale začali radikálové z ISIS ztrácet půdu pod nohama a jimi ovládané území se začalo rychle zmenšovat. Když irácké síly spolu se svými spojenci začali dobývat Mosul, stáhl se údajně Bagdádí do pouště, kde se dlouho úspěšně ukrýval.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!