Vůdce Islámského státu Bagdádí je podle Rusů po smrti

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Bagdádí

reklama

Rusům se prý povedlo zneškodnit vůdce Islámského státu (ISIS) Abú Bakra al-Bagdádího. Informaci nyní ověřuje ruské ministerstvo obrany. Mělo se tak stát při náletu ruského letectva na setkání vedení ISIS v Sýrii. Bagdádí před třemi a půl rokem vyhlásil z mešity v Mosulu islámský chalífát.

„Podle informací, které se nyní ověřují skrze různé zdroje, byl vůdce ISIS Ibrahim Abú Bakr al-Bagdádí zabit v důsledku náletu,“ stojí v oficiálním prohlášení ruského ministerstva obrany. Nálet na setkání čelních představitelů ISIS nedaleko syrské Rakky měly podniknout 28. května ruské letouny typu Su-34 a Su-35. Vysoce postavení islamisté měli na setkání probírat plán únikových cest pro bojovníky ISIS z Rakky. Před hradbami poslední bašty radikálů z ISIS totiž stojí jak armáda prezidenta Bašára Asada, tak Syrské demokratické síly podporované Spojenými státy.

Ruská stíhačka Su-35 (ilustační foto)
Autor: Youtube/Cargospotter Ruská stíhačka Su-35 (ilustační foto)

Dalšími oběťmi ruského náletu měli být například emír Rakky Abú al-Haji al-Masri nebo hlavní bezpečnostní expert ISIS Sulejman al-Sawah. „Zatím tyto informace nemůžeme potvrdit,“ řekl pro agenturu AP mluvčí Spojenými státy vedené koalice proti ISIS. Podle ruského ministerstva obrany sdělila Moskva předem svým americkým partnerům místo i čas útoku.

Abú Bakr al-Bagdádí, narozen jako Ibrahim Awwád Ibrahim Alí al-Badrí, byl dlouholetým vůdcem irácké odnože teroristické organizace al-Káida. Do povědomí světové veřejnosti však vstoupil až v lednu roku 2014, kdy už pod hlavičkou samozvaného Islámského státu vyhlásil z mosulské mešity chalífát. Sám se pak nechal ustanovit jeho chalífou.

V poslední době se schovával v poušti

Během loňského a především letošního roku ale začali radikálové z ISIS ztrácet půdu pod nohama a jimi ovládané území se začalo rychle zmenšovat. Když irácké síly spolu se svými spojenci začali dobývat Mosul, stáhl se údajně Bagdádí do pouště, kde se dlouho úspěšně ukrýval.

reklama

reklama