Vůdce Islámského státu na údajné nahrávce vyzval k dalším útokům

Vůdce Islámského státu Abú Bakr al-Bagdádí v údajném projevu, který je první za poslední takřka rok vyzval stoupence, aby bojovali navzdory nedávném porážkám. Zvukový záznam byl podle agentury Reuters uveřejněn v rámci mediální skupiny ISIS al-Furqan. Agentura nebyla schopna ověřit, zda hlas na nahrávce je autentický.
Abú Bakr Bagdádí je prý po smrti
Abú Bakr Bagdádí je prý po smrti
AP

reklama

V téměř hodinovém prohlášení Bagdádí gratuloval těm, které popisuje jako „útočící lvi“ a kteří stáli za útoky v Kanadě a v Evropě a vyzval následovníky aby za použití bomb, nožů a aut pokračovali v útocích.

„Pro mudžahedíny (svaté bojovníky) nezávisí míra vítězství, nebo porážky na tom, zda město nebo vesnice byly ukradeny, nebo zda má někdo vzdušnou převahu, mezikontinentální střely nebo chytré bomby,“ uvedl Bagdádí na záznamu.

„Vojáci chalífátu… důvěřujte v boží zaslíbení a jeho vítězství… neboť s utrpením přichází útěcha a cesta ven,“ dodal.

Ashwaq Haji Hami

Jezídka, která v Německu potkala svého trýznitele z ISIS, opět promluvila. Úřady pochybení odmítají

Vyzval ke svržení vlád Saúdské Arábie, Bahrajnu a Jordánska

Bagdádí rovněž vyzval irácké stoupence, aby pokračovali v útocích proti šíitským muslimům a taky tzv. apostatům (odpadlíkům) s odkazem na ty sunnity, kteří bojují proti jeho skupině. Vyzval také stoupence, aby zůstali věrni vůdcům (jeho hnutí), a občany Saúdské Arábie, Bahrajnu a Jordánska, aby svrhli své vůdce.

Samozvaný vůdce ISIS také varoval, že syrská provincie Idlib pravděpodobně padne, jelikož syrská vláda se společně s Ruskem chystají na invazi. Provincie je zatím poslední oblastí, kterou stále drží rebelové bojující proti vládě prezidenta Assada.

Militantní skupiny ISIS se promíchaly s civilními obyvateli

Islámský stát do loňského roku ovládal rozsáhlé oblasti Sýrie a Iráku, poté byl spojeneckými silami, syrskou a ruskou armádou vytlačen do pouštních oblastí. Baghdadi se prohlásil za vládce muslimů v roce, poté co obsadil hlavní město na severu Iráku Mosul. Aktuálně by se měl skrývat někde v irácko-syrském pohraničí.

Regionální humanitární koordinátor při OSN v červnu varoval, že Islámský stát a jeho militantní skupiny se promíchaly s obyvatelstvem Idlibu, což představuje „vysoce výbušnou“ situaci.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!