Vůdce Islámského státu v Afghánistánu je po smrti. Zemřel při leteckém útoku

Šéf teroristické skupiny Islámský stát (ISIS) v Afghánistánu Abu Saad Erhabi je mrtvý. Podle serveru stanice BBC to oznámily afghánské úřady. Vůdce islamistů a dalších 10 členů organizace měl připravit o život nálet Američany vedené koalice.
ilustrační foto
ilustrační foto
Pixabay

reklama

Letecký útok se odehrál ve východní afghánské provincii Nangarhar poblíž hranice s Pákistánem. Podle afghánské tajné služby byl nálet, při kterém Erhabi zemřel, součástí rozsáhlejší pozemní a vzdušné operace prováděné mezinárodní koalicí vedenou Spojenými státy. USA sice smrt Erhabiho nepotvrdily, uvedly ale, že nálet cílil na „vysoce postaveného vůdce jedné teroristické organizace“.

Vůdci ISIS v Afghánistánu mají krátkou životnost

Pokud Erhabi skutečně zemřel, stal se už čtvrtým zabitým vůdcem afghánské odnože ISIS za posledních několik let. Jeho předchůdce Abu Sayed zemřel minulý rok během amerického náletu na setkání velitelů ISIS v provincii Kunar.

ISIS je v Afghánistánu aktivní od roku 2014. Tato odnož islamistů se někdy nazývá také jako Islámský stát Chorásán, což má být odkaz na historické území ve střední Asii, jehož značnou část zabírá právě dnešní Afghánistán. ISIS je v Afghánistánu zodpovědný za několik krvavých incidentů se stovkami mrtvých. Kromě útoků na civilisty a státní aparát se ISIS v zemi pere o moc také s dalším islamistickým hnutím Taliban.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!