Výbuch sopky v Japonsku zasáhl lyžařské středisko i vojáky při výcviku. Lavina měla jednoho z nich usmrtit

Erupce sopky Kusacu-Širane na japonském ostrově Honšú spustila lavinu, která zasáhla tamní lyžařské středisko. Výbuch nepřežil jeden člověk, zraněno je minimálně patnáct lidí a nejméně jeden člověk se pohřešuje.
sopka Kusacu-Širane
sopka Kusacu-Širane
twitter/Ed Joyce

reklama

Nikdo si není úplně jistý, jestli má erupce sopky co do činění s pádem laviny, ale obě události se staly téměř současně. Lavina podle japonské armády zavalila šest vojáků, kteří byli v oblasti na lyžařském výcviku. Podle serveru BBC měla lavina usmrtit jednoho z vojáků.

 

 

Dalších nejméně patnáct lidí bylo zraněno v přilehlém lyžařském středisku, kde úřadovaly sopečné kameny, které dokonce měly rozbít čelní sklo jedné sedačky a zranit tak pět osob. Zasáhnout měly také nedaleký hotel, ve kterém se v tu dobu nacházelo deset turistů.

Na Filipínách se probudila sopka Mayon

Na Filipínách se probudila sopka Mayon. Úřady evakuovaly tisíce lidí

Místní obyvatelé popisují celou událost velmi zmateně, podle nich měly sopečné kameny padat až dva kilometry daleko od vulkánu. Japonská vláda spolu s meteorologickou agenturou už varovaly obyvatelstvo, aby se nepohybovalo v blízkosti sopky. Meteorologická agentura už také vyhlásila třetí stupeň vulkanické výstrahy.

Kusacu-Širane je aktivní vulkanický komplex ležící na ostrově Honšú asi dvacet kilometrů severně od sopky Asam. Nejvyšší bod dosahuje nadmořské výšky 2171 metrů nad mořem. Komplex je součástí biosférické rezervace, která byla v roce 1980 zařazena na seznam UNESCO. K doposud poslední erupci komplexu došlo v roce 1983. 

reklama

reklama