Vydírání, evropské dotace, napojení na politické špičky: Vyšel nedokončený článek zavražděného novináře o italské mafii na Slovensku

Server Aktuality.sk dnes o půlnoci zveřejnil poslední článek zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka. Autor v něm podrobně rozkrývá sofistikované působení italské mafie na Slovensku. Popisuje, jak se její členové do země dostali, v čem spočívá jejich činnost a poukazuje také na jejich napojení na slovenskou vládu. Dokončit ho ale nestihl. Policisté ho spolu s jeho přítelkyní našli v neděli zastřeleného.
Vzpomínka na slovenského novináře Jána Kuciaka
Vzpomínka na slovenského novináře Jána Kuciaka
Caoo Photography

reklama

Klíčovou postavou obsáhlé reportáže je italský podnikatel Antonio Vadala. Ten je podle Kuciaka členem nechvalně proslulé zločinecké organizace 'Ndrangheta, jejímž hlavním působištěm je italský region Kalábrie. Vadala měl v Itálii několik problémů se zákonem a podezřelý byl například z toho, že pomáhal skrývat mafiána odsouzeného za brutální vraždu. V roce 2003 ho ale soud pro nedostatek důkazů osvobodil.

Kuciak dále zmiňuje, že Vadala stanul několikrát před soudem i na Slovensku. V jednom případě byl podezřelý z vydírání, když měl svému konkurentovi v podnikání a jeho zaměstnanci vyhrožovat zabitím. Také slovenským soudům se důkazy nezdály dostatečné a Itala nakonec osvobodily.

Antonino Vadala
Autor: facebook Antonino Vadala

Výnosný byznys i kontakty na premiéra

Slovenský novinář také zmapoval Vadalovy podnikatelské aktivity na Slovensku. Z reportáže vyplývá, že Ital úspěšně podnikal v oblasti zemědělství, realit a energetiky. Spolu s dalšími italskými klany vlastnil nebo vlastní desítky firem, jejichž majetek se pohybuje v desítkách milionů eur a další miliony pak čerpají z dotací EU.

Kromě výnosného byznysu si Vadala podle Kuciaka dokázal na Slovensku vybudovat také velice dobré kontakty na politické špičky. Zavražděný novinář zmínil vazby na vládní stranu SMER premiéra Roberta Fica. Jmenoval například současnou Ficovu asistentku a finalistku Miss Universe Márii Troškovou nebo poslance SMERU Viliama Jasaňa. Lidí napojených na vládní stranu, kteří měli co do činění s Vadalou či některou z firem, ve kterých figuruje, je ale podle Kuciaka více. Sám Vadala pak SMER podporoval i během voleb.

 

V poslední části článku se Kuciak zabýval možným praním špinavých peněz na Slovensku. Z dokumentů, které se mu podařilo nashromáždit, totiž prý vyplývá, že podstatná část financí, kterou jím zmiňované italské rodiny na Slovensku použily, přišly právě z Apeninského poloostrova. Důkaz o tom, že tyto peníze pocházely z nelegální činnosti ale dle svých slov zatím nenašel.

A šanci k k jeho případnému nalezení už bohužel ani nedostane. Jeho život totiž někdy mezi minulým čtvrtkem a nedělí ukončila kulka vraha. Jedno se ale zdá být jisté: Odkaz, který po sobě Kuciak zanechal, nevyšumí do prázdna a Slovensko i přes mrazivé teploty čekají pravděpodobně horké dny a týdny.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!