Vyhazovač z nočního klubu, bojovník, pak premiér a nyní opět před soudem v Haagu

To je bodová charakteristika současného premiéra Kosova Ramuši Haradinaje, obviněného z válečných zločinů nad civilisty v Kosovu v roce 1998 – 1999.
Haradinaj Ramuša
Haradinaj Ramuša
foto dw_de
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ramuša Haradinaj v pátek podal demisi, když dostal předvolání před haagský soud znovu pro stejné obvinění jako dříve. Situace není pro něj nijak zvláštní. V roce 2004 se stal kosovských premiérem a v této funkci pobyl pouhých sto dní, když byl postaven před soud v Haagu pro válečné zločiny v bývalé Jugoslávii a v roce 2008 zproštěn obvinění pro nedostatek důkazů. V roce 2010 znovu haagský soud zrevidoval obvinění. Premiér opět podává demisi, odchází do Haagu, kde čelí šesti bodům obvinění z celkových třiceti sedmi a opět je pro nedostatek důkazů v roce 2012 propuštěn.

Tak si lze vysvětlit jeho bohorodý klid, se kterým podal včera demisi a odjíždí do Nizozemí. V pátek zasedla v Prištině vláda a zde všem emotivním projevem Haradinaj poděkoval za důvěru a oznámil, že podává demisi a svoji funkci předává do rukou lidu. Byl v klidu, ve své řeči uvedl, že není obviněn, ale má se dostavit před soud pouze jako podezřelý.

Nyní je na prezidentovi Kosova Hashimu Thaçim, aby konzultoval situaci s politickými stranami zastoupenými v parlamentu a domluvili se na vypsání nových voleb.

Ramuša Haradinaj jakoby si byl jistý výsledkem jednání soudu v Haagu, neboť prohlásil, že on a jeho strana budou znovu kandidovat ve volbách a opět se stane premiérem.

Kosovský premiér již dříve uvedl, že haagský tribunál je nesmyslnou institucí, když se chová stejně jak k bojovníkům za nezávislost, tak k agresorům ničícím národy a měnící území v trosky.

Kdo je Ramuša Haradinaj? Narodil se v roce 1968 v Kosovu. Po známých demonstracích kosovských Albánců v roce 1989 emigroval do Švýcarska, kde se stal členem Národního hnutí Kosova, které se později přetvořilo v Osvobozeneckou armádu Kosova. Ve Švýcarsku se naučil kung-fu a různá bojová umění. V roce 1996 v Albánii zakončil vzdělání a stál u vzniku teroristických základen. Ilegálně přecházel do Kosova, kam se trvale vrátil v roce 1997, když se stal spoluorganizátorem teroristických útoků na policii. V dubnu 1998 se stal jedním z regionálních velitelů Osvobozenecké armády Kosova.

 

Mirko Radušević

Reklama
Reklama