Vyhlášení války neziskovým organizacím? Salvini navrhuje vysoké pokuty za každého dovezeného migranta

Italská vláda plánuje vydat vyhlášku, na základě které by mohla pokutovat lodě neziskových organizací až do výše zhruba 141 tisíc korun (5,5 tisíce eur) za každého migranta, kterého dovezou na italskou půdu. Díky možnosti nahlédnout do návrhu vyhlášky o tom informoval server Guardian.
Matteo Salvini
Matteo Salvini
@matteosalvinimi / Twitter

reklama

Organizace poskytující pomoc migrantům prohlásily, že plánovaná vyhláška Mattea Salviniho představuje „vyhlášení války neziskovým organizacím, které na moři zachraňují životy“.

Vysoké pokuty nebo odebrání licence

Vyhláška současného ministra vnitra, která má být v příštích dnech předložena radě ministrů a poté by o ní měl hlasovat parlament, by měla umožnit pokuty v rozmezí asi 90 – 141 tisíc korun (3,5 – 5,5 tisíce eur) za každého dopraveného cizince. V nejzávažnějších případech pak bude příslušným organizacím odebrána licence pro převoz lidí na palubě po dobu jednoho měsíce až jednoho roku.

Nová vyhláška posiluje pravomoci ministerstva vnitra v oblasti imigrace a má za cíl činnost neziskových organizací ve Středozemním moři. Například organizace Lékaři bez hranic by za poslední tři roky, kdy převezla asi 80 tisíc migrantů, musela zaplatit v přepočtu přes jedenáct miliard korun (440 milionů euro).

Ilustrační foto

Rakousko plánuje pro migranty speciální „Desatero přikázání imigrace“

Jako pokutování sanitek, tvrdí neziskovka

Podle prezidentky italské pobočky Lékařů bez hranic Claudie Lodesaniové nová vyhláška ohrožuje právní principy a povinnosti zachraňovat životy. „Je to jako pokutování sanitek za převoz pacientů do nemocnice.“

„Životy lidí jsou redukovány na pokutu: pokutu, která vlastně potrestá to, co je morální a zákonnou povinností a lidským aktem solidarity,“ uvedla Giorgia Linardi z neziskové organizace Sea-Watch.

Zastavíme je všemi nezbytnými prostředky

Matteo Salvini opakovaně prohlašuje, že italské vody jsou zavřeny plavidlům neziskových organizací. Několik lodí kvůli tomuto striktnímu přístupu, který má být částečně pákou k tomu, aby ostatní části Evropy přijaly více migrantů, uvízlo na moři.

„Ať raději ani nemyslí na to, že by vzali migranty na palubu,“ uvedl Salvini. „Zastavíme je všemi nezbytnými prostředky.“

reklama

reklama