Výjimečný stav na Maledivách: Armáda obklíčila parlament a zadržela dva opoziční zákonodárce

Ministryně spravedlnosti Azima Šakúrová vyhlásila na Maledivách výjimečný stav. Vzpoura bezpečnostních sil se vymyká kontrole. Armáda obklíčila v neděli parlament v Male a žádá o odvolání nejvyššího státního zástupce a hlavního prokurátora.
Nepokoje na Maledivách
Nepokoje na Maledivách
AP

reklama

Za nepokoji stojí překvapivé rozhodnutí tamního Nejvyššího soudu. Ten zrušil rozsudky za „terorismus“ vynesené vůči devíti disidentům včetně bývalého prezidenta Mohameda Nasheeda jak uvádí agentura Al Jazeera.

A zatímco bývalého prezidenta Nejvyšší soud zprostil obvinění, současný prezident Jasmín čelí obvinění z korupce, zneužívání pravomocí a porušování lidských práv. Ten však jakákoliv nařčení vůči své osobě odmítá, stejně jako se nechystá propustit dva z devíti opozičních politiků, které armáda zadržela. Celá situace se zvrtla v nepokoje, které propukly v neděli.  

Evropský parlament

Evropský parlament jako semeniště sexuálního obtěžování? Mladé stážistky se rozpovídaly

Do incidentu se vložily i Spojené státy, které vyzvaly maledivskou vládu i armádu k respektování zákonů. „Maledivská vláda a armáda musí respektovat zákony, svobodu slova a demokratické instituce,“ uvedla na svém Twitteru americká Národní bezpečnostní rada.

Před deseti lety se Maledivy po autokratické vládě staly pluralitní demokracií. Velké množství demokratických výdobytků ale země ztratila po zvolení Jamína Abdala Gajúmena v roce 2013.

reklama

reklama