Výpadek Cermatu opět pozdržel hodnocení jednotných přijímacích zkoušek

Další problémy Cermatu (Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání) v minulém týdnu opět otřásly jeho důvěryhodností. Nejprve se v úterý nedařilo ředitelům škol do systému nahrávat slohové práce z českého jazyka. O dva dny později se organizace musela potýkat s dalšími technickými komplikacemi během skenování a hodnocení jednotných přijímacích zkoušek z matematiky.
Hodnocení jednotných přijímacích zkoušek provázely problémy
Hodnocení jednotných přijímacích zkoušek provázely problémy
FTV Prima

reklama

Ředitel Cermatu Jiří Zíka musel řešit problémy se skenováním již ve středu. Ukázalo se, že obrázky, které se původně nahrávaly ve formátu „tif“, způsobují zpomalení celého systému. „Byl by problém stíhat termíny, které má společnost zadané. Rozhodl jsem proto, aby se dodavatelé pokusili o zrychlení systému. Proto se přestalo hodnotit,“ řekl Zíka. Ve čtyři hodiny ráno se však ukázalo, že snaha o zrychlení je bezvýsledná. Přijímací zkoušky se proto musely znovu naskenovat, tentokrát ve formátu „jpeg“, se kterým se pracovalo dříve.

Největší starosti tyto technické problémy dělaly hodnotitelům tzv. raterům. Jejich úkolem bylo zobrazovat si vypracované otevřené úlohy, zkontrolovat je a následně jim přiřazovat bodové hodnocení. Cermat hodnotitele za opravení určitého množství úloh, které za hodinu obodují, následně finančně odměnil. Kvůli problémům se skenováním se rateři obávali, že jim s výpadkem uniká i výdělek. „Jelikož hodnotitelé museli být v pohotovosti, za hodinu čekání dostali padesát korun navíc,“ upřesnil ředitel Cermatu Zíka.

Učitelé neměli mluvit s médii

Systém se celkově podařilo zpustit již před polednem a od 12:15 rateři opět úlohy mohli hodnotit. Zaměstnanci byli od začátku dne o průběhu všech opatření informováni pomocí emailu. Zároveň však také byli požádáni, aby problémy se systémem řešili v soukromí, nikoliv s médii. Ředitel organizace uvedl, že tento email byl rozeslán ze svobodné vůle jednoho z jeho podřízených a ne jeho.

V jednom týdnu se tedy Cermat musel potýkat již s druhou komplikací. V úterý zkolaboval systém, do kterého měly střední školy nahrávat maturitní slohové práce z češtiny, a tedy zhruba tři sta škol muselo výsledky naskenovat až ve středu ráno. Tiskový mluvčí Cermatu Jan Pohanka však vyvrátil, že by problémy se skenováním mohly ohrozit platnost maturitní zkoušky.

Slohové práce z českého jazyka se letos opět po třech letech hodnotí centrálně. Právě proto se písemky psali dříve oproti zbytku státních maturit. Ty na studenty posledních ročníků čekají až v prvním květnovém týdnu.

 

Kateřina Zoubková

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!