Vypadni, zrádkyně! Angela Merkelová se na mítincích dočkala pískotu i rajčat

Angela Merkelová, protesty
Angela Merkelová, protesty
AP

reklama

Německá kancléřka Angela Merkelová objíždí zemi se svou předvolební kampaní. Ne všude je ale vítána s otevřenou náručí. Na východě Německa čelila pískotu a bučení, v Heidelbergu se dokonce nevyhnula letícím rajčatům.

Předvolební kampaň není žádná procházka růžovým sadem. Kandidáti musí čelit odporu, nadávkám a někdy i rajčatovým útokům. Své o tom ví i německá kancléřka Angela Merkelová, která se svou Křesťanskodemokratickou stranou (CDU) zažila pravděpodobně nejhorší dny předvolební kampaně.

V saském Torgau se včera odpůrci Merkelové činili už od samého začátku projevu. Půlhodinový proslov německé kancléřky provázelo davové bučení, pískání a slyšet bylo výkřiky jako „vypadni“ nebo „zrádkyně národa“.

Podobná situace se opakovala i ve středu večer v braniborském Finsterwalde, kde byla Merkelová vypískána ihned po příchodu na pódium. I tady výkřiky nespokojených obyvatel doprovázely transparenty s hesly typu „Banánová republika“ nebo „Zavřete hranice“. Zároveň ale Merkelové tleskaly stovky jejích příznivců.

Právě příznivci a odpůrci kancléřky se do sebe během mítinku pustili pěstmi. Policie pak zadržela také dva muže, kteří měli hajlovat.

Nejbizarnější situaci ale zažila kancléřka v úterý v západoněmeckém městě Heidelberg, kde na ní někdo z publika hodil rajčata, která jí ušpinila sako.

Na kancléřku přiletělo z davu i několik rajčat
Autor: AP Na kancléřku přiletělo z davu i několik rajčat

Merkelová ale zatím negativní reakce odpůrců zvládá. Ve svých projevech zdůrazňuje, jak mohou být občané Německa vděční za to, že žijí v demokratické zemi. „V jiných zemích by lidé dali cokoliv za šanci demonstrovat v tak demokratických podmínkách,“ uvedla podle Die Welt hned na začátku projevu v Torgau.

Volby, které se budou konat 24. září, zřejmě i přes protesty odpůrců Merkelové výraznější změny v německé politice nepřinesou. Podle posledních průzkumů jsou křesťanští demokraté s přehledem největšími favority na vítězství.

reklama

reklama