Vypracovala psychiatrický posudek pro Babišova syna. Teď bude tajemnicí vládní rady pro duševní zdraví

Bývalá poradkyně Andreje Babiše a psychiatrička Dita Protopopová se stane tajemnicí vládní rady pro duševní zdraví. Do funkce ji jmenoval sám Andrej Babiš. Lékařka mimo jiné vypracovala posudek pro Andreje Babiše mladšího, který se na jeho základě vyhnul trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Podle opozice její jmenování může narušit důvěru veřejnosti v instituce. Premiér Andrej Babiš označil spekulace kolem jejího jmenování za „nesmysly a lži“.
Dita Protopopová na volebním plakátu hnutí ANO
Dita Protopopová na volebním plakátu hnutí ANO
achiv FTV Prima

reklama

Premiér Andrej Babiš dnes redakci TV Prima řekl, že jmenování Protopopové souvisí s její odborností a reformou duševního zdraví, kterou hodlá lékařka údajně v nové funkci prosazovat. Redakce se proto Protopopové ptala, jaká bude její skutečná náplň práce a s jakým plánem lékařka přichází. „Rada vlády pro duševní zdraví by měla po svém schválení pomáhat s implementací Národního akčního plánu. Mojí rolí bude tento plán podporovat, zjišťovat, proč nějaké věci nejdou, přesouvat to tam, aby ti lidi, kteří to mají v gesci, to nějakým způsobem řešili. Takže je to skutečně funkce nikoliv rozhodovací, ale koordinační,“ osvětlila redakci svoji náplň práce Protopopová. 

Ta také uvedla, že dosud byla reforma péče o duševní zdraví organizována pouze jedním rezortem, a to ministerstvem zdravotnictví. To, ale naráželo na své limity. „My už teď při té realizaci narážíme na limity, kde už potřebujeme zařídit věci, které jsou mimo gesci ministerstva zdravotnictví a bez nich nejsme schopni spustit skutečnou změnu a tu reformu implementovat,“ vysvětlovala okolnosti zřízení rady psychiatrička, která v současnosti na ministerstvu zdravotnictví působí. 

Protopopová se brání: „Nic zlého jsem neprovedla“ 

Tajemnici nově zřízené Rady pro duševní zdraví negativní ohlas některých politiků a médií mrzí. „Mě to mrzí. Obávala jsem se toho, že to bude opět politizované, byť jde o tak důležitou věc, a tak důležitou oblast, jako je duševní zdraví. Na druhé straně, já jsem se vzdala těchto rolí, které byly mediálně pod tlakem,“ přiznala Protopopová. „Já jsem zejména odborník a jde mi o to, ty změny v ČR směrem k lepšímu udělat,“ pokračovala. Podle ní jde jen o logické vyústění její dlouhodobé snahy o změnu ve zdravotnictví. „Nikdy jsem neprovedla nic zlého. Kdybychom odstranili všechny lidi, na které bylo něco podobného vykonstruovaného, tak bychom se nikam neposunuli,“ dodala Protopopová. 

Babiš jmenování doktorky brání. „Jsou to nesmysly a lži,“ říká

Protopopové se zastal i český premiér Andrej Babiš. „Není to kontroverzní osoba. Nevím, proč opakujete ten hyenismus … Paní Protopopová měla službu v Národním ústavu duševního zdraví v červenci 2015, kdy mého syna přivezli do toho ústavu. Za to se jí dostává těchto nesmyslů,“ řekl redakci Babiš. Podle Babiše je postup Protopopové naopak chvályhodný, jelikož jí záleží na řešení duševního zdraví „našich obyvatel“. Protopopová podle Babiše přichází s důležitou reformou, jelikož chce, aby se lidé s duševními problémy léčili doma. „Paní Protopopová pracuje na ministerstvu zdravotnictví od roku 2017. Přišla tam za ministra Miloslava Ludvíka (ČSSD). Je to odborník na psychiatrii a nekopírujte ty lži kyperské firmy Seznam zprávy,“ upozornil novináře Babiš.  

Podle opozice je jmenování Protopopové problematické 

Poslanec Bohuslav Svoboda (ODS) sice podporuje zřízení vládní Rady pro duševní zdraví, ale nemyslí si, že dosazení Protopopové do rady je dobrým nápadem. „Tak se postupuje i v ostatních státech, že jsou nějaké sjednocené systémy. Navíc dneska už třeba ta psychiatrie dostává podobu těch center a je jasné, že je tu činnost nutné organizovat. Jsem ale přesvědčen, že v takovýchto funcích nemohou být lidé, kteří jsou v nějakém konfliktu zájmu,“ řekl redakci TV Prima Svoboda. 

Richterová: Jmenování Protopopové narušuje důvěru veřejnosti v instituce

Konflikt zájmu je podle poslance za ODS daný tím, že doktorka Protopopová byla účastnící aféry kolem kauzy syna Andreje Babiše. „Její vazba je taková, že by to skutečně mohlo ohrožovat důvěryhodnost té zřizované komise,“ dodal Svoboda. Podobně to vidí i poslankyně a členka zdravotního výboru Olga Richterová (Piráti). „Hlavním problémem je, že to narušuje důvěru veřejnosti v instituce, jako je v tomto případě Národní rada duševního zdraví. Protože nikdo neví, zdali je tam paní Protopopová jmenována právě pro svoji odbornost, anebo za odměnu,“ sdělila redakci.

Kromě Protopopové zasednou v radě ministři, zástupce Asociace krajů a například zástupci odborné veřejnosti. Všichni tito lidé nastoupili do funkce s tím, že jejich činnost nebude honorovaná. Samotná rada podle Protopopové nebude mít rozpočet, ten později stanoví až národní akční plán. 

 

Josef Mádle, Dalibor Zítko

reklama

reklama