Výprodej pokračuje. Řecko prodalo přístav Soluň

Nejzadluženější stát Evropské unie Řecko se roky zmítá ve finanční krizi. Pokračuje privatizace státního majetku. Mezinárodní pomoc znamenala pro Řecko od roku 2010 privatizování majetku v hodnotě 4,8 miliardy eur. Poslední velký prodej se týkal přístavu ve slavném městě Soluň.
ilustrační foto- Řecko
ilustrační foto- Řecko

reklama

Už v roce 2014 se začalo jednat o prodeji největšího řeckého přístavu Soluň. Stát zde držel podíl 67 procent, jehož novým vlastníkem se stalo konsorcium South Europe Gateway Thessaloniki (SEGT). Toto konsorcium vede německá Deutsche Invest, které podle privatizační agentury HRADF předložilo nejvyšší nabídku ve výši téměř 6,2 miliard korun.

Privatizaci nelibě nesli zaměstanci přístavu, kteří už při oznámení plánovaného prodeje vyhrožovali stávkou. Konsorcium SEGT, do kterého patří společnost Terminal link a kyperská Belterra Investments, se zavázalo k postupným investicím do modernizace přístavu, a to nejméně ve výši 180 milionů eur.

Přístav Soluň, Řecko
Autor: http://pixabay.com Přístav Soluň, Řecko

Transakce byla nyní dokončena. Přístav Soluň je tedy další obětí vleklé a velmi hluboké krize řecké ekonomiky. V posledních letech došlo k prodeji nebo dlouhodobým pronájmům například v elektrárenství, železnicích nebo leteckém průmyslu.

reklama

reklama