Výsadba stromů města ochladí až o 4 stupně. Až o 13 procent lze snížit umělé klimatizování, tvrdí studie

Studie britské Komise pro lesnictví a Ministerstva životního prostředí, potravin a zemědělství zjistila, že oblasti s vysokým množstvím zeleně jsou až o čtyři stupně chladnější než srovnatelné městské oblasti s malým množstvím zeleně. Výsadba nejvíce chladících druhů stromů by mohla snížit umělé klimatizování ve městech až o třináct procent, uvedl server Daily Mail.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Výběr určitých konkrétních stromů, které jsou pro přirozené chlazení nejlepší, jako jsou platany, duby nebo třešně lze snížit nutnost klimatizování ve městech až o třináct procent. Podle výzkumu by vysazování stromů mělo významný dopad na úsporu veřejných financí, spotřebu energie a snížení uhlíkové stopy.

Velké listy, husté koruny a vysoká míra transpirace

Pro ochlazení nejvhodnější stromy mají velké listy, husté koruny a vysokou míru transpirace – průniku vlhkosti do listů a z nich ven. Tyto stromy by také měly být odolné vůči suchu, protože budou umisťovány v horkých a suchých oblastech.

Vědci z Univerzity v Readingu doporučují, aby tyto stromy byly vysazovány v oblastech, kde může být využito jejich stínu a ochlazení. Ať už přímo lidmi na ulicích, nebo v jejich domovech či kancelářských budovách.

Londýnské policejní jednotky při nočním útoku

Počet vražd v Londýně dosáhl stovky. Prudce stoupá i počet útoků kyselinou

Spotřeba klimatizací může klesnout až o 13 procent

„Ve spolupráci s Ricardo Energy & Environment (konzultační firma) a švédskou Uppsala University jsme identifikovali, které vlastnosti stromů jsou spojeny s nejvýraznějším chlazením a navrhli jsme metodiku, která může být použita urbanistickými plánovači a sázeči stromů při srovnání a výběru druhu stromů na základě jejich chladících schopností,“ uvedla britská Komise pro lesnictví s tím, že uveřejnila také informace o chlazení městských porostů.

„Za použití matematických modelů vysvětlujeme, že spotřeba energie klimatizační jednotky může v centrálním Londýně klesnout až o 13 procent v důsledku evapotranspirace prováděné stromy.“

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!