Vyšetřování letecké katastrofy v Íránu: Letadlo hořelo už při vzletu, piloti se snažili vrátit zpět na letiště

Letoun ukrajinských aerolinií, který se ve středu zřítil v Íránu, se snažil vrátit zpět na letiště. Uvedli to íránští vyšetřovatelé. Podle jejich prvotních zjištění stroj hořel už při opouštění vzdušného prostoru letiště. Letadlo se následně zřítilo do neobydlené oblasti nedaleko Teheránu, při tragédii zahynulo všech 176 lidí na palubě.

Vyšetřování pádu Boeingu 737-800 poutá velkou pozornost i proto, že stroj šel k zemi jen několik hodin po raketovém útoku Íránu na americké základny v Iráku. V tuto chvíli ale nejsou žádné důkazy o tom, že by tyto dvě události něco spojovalo a od počátku se jako o nejpravděpodobnější příčině hovoří o technické závadě.

Problémům technického rázu nasvědčují i první zprávy íránských vyšetřovatelů. „Letadlo, které původně směřovalo na západ, aby opustilo vzdušný prostor letiště, se po problému otočilo doprava a v okamžiku havárie směřovalo zpět na letiště,“ uvedl podle BBC Ali Abedzadeh, ředitel íránského Úřadu pro civilní letectví. Abedzadeh dodal, že několik svědků vidělo letadlo v plamenech ještě před havárií. Piloti nevyslali žádný nouzový signál.

První výsledky vyšetřování odeslali Íránci na Ukrajinu a do USA, kde sídlí společnost Boeing. Zprávu obdrželo také Švédsko a Kanada. Občané těchto dvou zemí byli mezi oběťmi tragédie. K objasnění neštěstí budou klíčové především záznamy z černých skříněk. Na jejich analýze se podle zvyklostí mají podílet i Američané, neboť havarovalo letadlo americké výroby. Íránci to ale odmítli. „Nedáme černé skříňky výrobci, ani Američanům,“ citovala agentura Mehr Abedzadeha. Šéf Úřadu pro civilní letectví pak dodal, že vyšetřování povedou Íránci a budou se na něm podílet také vyšetřovatelé z Ukrajiny. Podle mezinárodních pravidel letectví na to Írán právo má.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už potvrdil, že Ukrajina vyšle do Íránu 45 vyšetřovatelů. Zelenskyj očekává, že budou zapojeni zejména do vyhodnocení záznamů z palubních zapisovačů, tzv. černých skříněk. „Určitě zjistíme pravdu. Kvůli tomu bude zevrubné a nezávislé vyšetřování v souladu s mezinárodními normami,“ uvedl Zelenskyj v televizním vystoupení. Vyjádřil zároveň soustrast pozůstalým a vyhlásil na dnešek státní smutek.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí původně uvádělo, že při katastrofě zahynuli občané sedmi států: 82 Íránců, 63 Kanaďanů, 11 Ukrajinců (dva cestující a devět členů posádky), deset Švédů, čtyři Afghánci, tři Britové a tři Němci. Německé ministerstvo zahraničí ale popřelo, že by mezi oběťmi byli němečtí státní příslušníci. Podle agentury DPA byli ovšem na palubě tři lidé, kteří byli v Německu registrováni jako osoby žádající ochranu.

Alexandr Božilov, ČTK

Tagy: