Výsledky kontrol České obchodní inspekce: 16 obchodů v Brně prodalo alkohol nezletilým!

Podle zprávy České obchodní inspekce, v 16 z 18 brněnských provozoven prodali alkohol nezletilým. Při mimořádné kontrole zaměřené nejen na zákaz prodeje alkoholu mladistvým se zjistilo, že prodavače občasný průkaz moc nezajímá.
ilustrační foto- alkohol
ilustrační foto- alkohol
Pixabay

reklama

Kontrolní akci v Jihomoravském kraji uskutečnila Česká obchodní inspekce v polovině října. Při ní prověřila 18 provozoven v 6 obchodních řetězcích (Tesco, Kaufland, Lidl, Penny Market, BILLA a Albert) a ve 4 „Večerkách“. Jak v BILLE, tak i v Penny Marketu a Albertu byl mladistvým alkohol prodán. Kuriózní na celé akci je fakt, že nezletilý předložil na žádost pokladní svůj občanský průkaz, a i přesto mu byl alkohol prodán.

Česká obchodní inspekce má ve své dozorové pravomoci kontrolu dodržování zákona č. 65/2017 Sb., o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek (tzv. „protikuřácký zákon“), který od května 2017 ukládá obchodníkům zákaz prodeje alkoholu, tabákových výrobků a dalších škodlivých látek mladistvým osobám.

V současnosti zahájila Česká obchodní inspekce ve všech 16 případech správní řízení, ve kterém může být jednotlivým subjektům uložena pokuta ve výši až jednoho milionu korun. 

reklama

reklama