Vysokoškolský student v Torontu srážel dodávkou lidi na chodníku. Počet mrtvých stoupl na 10

Deset mrtvých a 15 zraněných. To je tragická bilance pondělního incidentu v Torontu, při kterém vjel řidič s dodávkou na chodník, kde srážel chodce. Útočit měl vysokoškolský student Alek Minassian. Policisté ho zadrželi a teď zjišťují motiv jeho jednání.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Tragédie v Torontu (zdroj: AP)

reklama

Podle policie najela bílá vypůjčená dodávka na chodník na rušné ulici Yonge Street okolo 13:30 místního času. Svědci uvedli, že na úseku dlouhém zhruba dva kilometry pak vůz srážel vše, co mu přišlo do cesty.

„Lidé, požární hydranty, poštovní schránky, to všechno létalo kolem,“ popsal pro BBC děsivou situaci řidič auta jedoucí hned za dodávkou. Jak dodávka pokračovala ve své smrtící jízdě, snažil se troubením varovat další lidi na chodníku. „Viděl jsem minimálně tak šest, sedm lidí, jak je ten vůz trefil. Letěli vzduchem a pak zůstali ležet na ulici,“ dodal.

Zabijte mě, křičel útočník na policisty

Po své šílené jízdě se řidič dodávky snažil ujet. Policistům se ho ale podařilo zastavit. Během zatýkání se pak odehrála další dramatická situace. Ze záběrů, které má k dispozici stanice CBS News, je zřejmé, že podezřelý mířil na zasahující policisty předmětem připomínajícím pistoli a křičel „zabijte mě“. Muž se nakonec vzdal, aniž by padl jediný výstřel.

Vyšetřovatelé po výslechu podezřelého zveřejnili, že útočil 25letý vysokoškolský student Alek Minassian, který pochází z torontského předměstí Richmond Hill. Podle šéfa torontské policie Marka Saunderse neměl před tím podezřelý muž žádné problémy se zákonem a úřady ho nevedly v evidenci potencionálně nebezpečných lidí. „Jeho čin byl s vysokou mírou pravděpodobnosti vykonán záměrně,“ dodal s tím, že je příliš brzy říct, zda má incident teroristické pozadí.

Vrah Alek Minassian zabil při útoku v Torontu 10 lidí
Autor: Alek Minassian/LinkedIn Vrah Alek Minassian zabil při útoku v Torontu 10 lidí

Jednoznačný úmysl potvrzují také svědci incidentu. Řidič podle nich neudělal vůbec nic, aby tragédii zabránil. „Mohl zastavit, ale neudělal to a pokračoval v jízdě po chodníku,“ popsal jeden ze svědků pro stanici CTV News. Dodávka se měla pohybovat rychlostí 50-60 kilometrů v hodině.

K incidentu se už vyjádřila řada politiků v čele s kanadským premiérem Justinem Trudeau. Ten ho označil za „tragický a nesmyslný útok“, který ho velice zarmoutil. Starosta Toronta John Tory zase apeloval na obyvatele, aby zůstali klidní. „Tento tragický incident nereprezentuje to, jak tu žijeme nebo jací jsme,“ řekl. S kondolencí už přispěchal také Bílý dům, který Kanadě nabídl veškerou možnou pomoc.

Útok se odehrál v době, kdy Toronto hostí zasedání ministrů zahraničí zemí G7 – tedy Kanady, Spojených států, Velké Británie, Francie, Německa, Itálie a Japonska. Incident by ale na jeho program neměl mít vliv. „Ministři budou jednat podle předchozího plánu. Nicméně je to velice smutný den pro obyvatele Toronta i celé Kanady,“ uvedla kanadská ministryně zahraničí Chrystia Freelandová.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!