Výstava vzácných rukopisů v Klementinu připomíná 600 let od úmrtí krále Václava IV.

Národní knihovna uvolnila ze svých trezorů vzácné rukopisy z doby Václava IV. Můžete je vidět v Zrcadlové kapli pražského Klementina. Už příprava výstavy byla prý ojedinělá. Manipulace s unikátními kousky je totiž tak náročná, že jakékoli zaváhání může mít fatální následky.
Klementinum
Klementinum
Twitter /@monendrakapur

reklama

Výstava připomíná šest set let od úmrtí Václava IV. Vystavené rukopisy z jeho doby jsou naprostými unikáty, se kterými musí být doopravdy zacházeno, jak se říká, v rukavičkách. Nejnáročnější práce je s rukopisy, které jsou malované a navíc pozlacené. Barvy totiž mají tendenci se otírat, a proto musí být uloženy ve vitrínách se specifickými podmínkami. 

Výstavu listin nazvanou Ad mandatum domini Regis: Z královské kanceláře a knihovny Václava IV. připravila knihovna spolu s Národním archivem. ‚‚Máme v našich sbírkách celou řadu pokladů. Jsem rád, že jsou ve stavu, který umožňuje jejich vystavování a zpřístupňování veřejnosti takzvaně naživo a nejen formou digitální knihovny,“ nechal se slyšet generální ředitel Národní knihovny Martin Kocanda.

Zájemci mohou výstavu navštívit pouze zítra, v den státního svátku, a to od 10 do 18 hodin v Zrcadlové kapli pražského Klementina. Mimo to bude v Klementinu volně přístupná i výstava Co se skrývá pod podlahou, která pojednává o archeologických objevech. 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!