Výzva Babišovi: Obránci zvířat přitvrzují, zveřejnili drastické záběry ze skryté kamery

Zákaz chovu slepic v klecích

Skrytá kamera na farmách (zdroj: OBRAZ – Obránci zvířat)

Všichni poslanci hnutí ANO hlasovali proti zákazu klecových chovů slepic na území České republiky. Obránci zvířat se proto rozhodli spustit kampaň s názvem „Výzva Babišovi“ a apelovat přímo na samotného premiéra. „V silném Česku nemají klecové chovy slepic co dělat,” říká předseda spolku OBRAZ Marek Voršilka. Při této příležitosti zveřejnili i záběry z farem, která natočili skrytou kamerou. I přes drastické ukázky jsou zemědělci proti.

O pozměňovacím návrhu se rozhodovalo ve výboru pro životní prostředí a zemědělském výboru. V obou případech hlasovali proti návrhu všichni poslanci hnutí ANO. Mezi podporovateli byli Piráti, TOP 09, ODS, ČSSD i část SPD a KDU-ČSL.

Andrej Babiš čelí veřejné výzvě

„Nevidíme jinou možnost, než na tento fakt upozornit veřejnost i šéfa strany Andreje Babiše. Věříme, že Andrej Babiš je schopen zasáhnout a se svými spolustraníky promluvit,“ uvedl předseda OBRAZU Marek Voršilka.

Pozměňovací návrh, který má klecové chovy slepic úplně zakázat, byl 19. února 2020 zamítnut. V očích zastánců zvířat je tak hnutí ANO příznivcem zavírat slepice do malých klecí. Bez podpory hnutí ANO ale k žádné faktické změně nedojde. Jsou totiž nejpočetnějším poslaneckým klubem.

Zákaz chovů nepodpoříme

Podle předsedy Zemědělkého svazu ČR Martina Pýchy je rozumné neschválit zákon o klecových chovech slepic. „Klecové chovy se přeměnily na takzvané obohacené klece. To v Evropské unii platí od roku 2012. Dokonce tehdy i některé země nebyly schopny klece zrekonstruovat. Pak došlo k tomu, že ti, co to udělali, byli ve znevýhodném postavení,“ uvedl Martin Pýcha.

A právě kvůli dalšímu znevýhodnění českých zemědělců nechtějí podpořit zákon o klecových chovech. Došlo by ke zdražování vajec a zákazník by pak upřednostnil vejce z dovozu.

Skrytá kamera

V souvislosti s touto problematikou se spolek OBRAZ rozhodl zveřejnit záběry z farem v Semechnici, Radomyšli a Černčicích. Syrová realita z těchto míst zobrazuje nedůstojné podmínky života slepic. Dokonce získali i výpovědi některých pracovníků. „Já když vidím polochcíplou, tak už to dělám tak, že ji prostě vezmu s mrtvýma, otevřu popelnici, jde jako první a na ní jde ten zbytek,” popisuje jedna ze zaměstnankyň s tím, že se pak tou tíhou ostatních udusí. „Za rok tu slepici nepoznáš. Nebude na sobě mít ani peříčko,“ uvádí zaměstnanec.

Úhyn slepic

Podle dobrovolníků z OBRAZU slepice v klecích často umírají i nešťastnou náhodou. Leknou se nějakého zvuku, nahromadí se na jednu stranu a ve spodním pletivu se jim zasekne pařát. Jenže, když se ostatní slepice vrátí na svá místa, podlážka se zvedne a jedna ze slepic je na místě zaseknutá. Pak pomalu umírá. Takové slepice, které v kleci nepřežijí, jsou pak odvezeny do kafilérie, kde je smrad a množí se tam červi. „Každý pátek jsem jich měl mrtvých tak sto, denně tak dvacet,“ řekl před skrytou kamerou zaměstnanec o úhynu slepic.

Po roce života v klecích je slepice vyčerpaná a klesá jí snáška. Podnik ji tak následně pošle na jatka. Před tím ji ale čeká vytahování z klecí a cesta v malých přepravkách, kde jsou na sobě namačkané ještě více než v klecích, uvádějí obránci.

Pokud slepice v kleci onemocní, tak se s ní opět zachází jako s odpadem, jak tvrdí obránci zvířat. Buď se jim zakroutí krkem, nebo je zaměstnanci nechají umírat tam, kde jsou. Onemocní často i kvůli tomu, že je v hale spousta krys, které se válejí i na pásu, kde jezdí vejce.

Tagy: