VZP odmítá hradit biologickou léčbu pacienta. Jde o vyčkávání na úmrtí klienta, říká advokát

Všeobecná zdravotní pojišťovna bude zřejmě vysvětlovat policii, proč nehradí léčbu za svého pacienta. Jde o případ muže, který onemocněl vzácným a velmi těžko léčitelným druhem rakoviny. Lék na tento druh nemoci sice existuje, je ale velice nákladný. Pojišťovna nehradí léčbu přesto, že se pacienta zastal soud.
23. 10. 2017 ZPRÁVY: VZP ODMÍTÁ HRADIT BIOLOGICKOU LÉČBU A HROZÍ JÍ TRESTNÍ OZNÁMENÍ
23. 10. 2017 ZPRÁVY: VZP ODMÍTÁ HRADIT BIOLOGICKOU LÉČBU A HROZÍ JÍ TRESTNÍ OZNÁMENÍ

reklama

„Z mého pohledu je to vyčkávání na úmrtí klienta a něco takového je pro mě absolutně nepřijatelné. Já to z mého pohledu je to hyenismus, který nebudu akceptovat,“ řekl televizi Prima Ondřej Pecák, advokát vážně nemocného Miroslava Červenky. Podle něj by měla pojišťovna vždy rozhodovat tak, aby léčba prodlužovala pacientovi život, a to se podle něj v tomto případě nestalo.

A změna nenastala ani poté, co soud zrušil zamítavé stanovisko pojišťovny. Pojišťovna si totiž v poslední možný termín vyžádala nové dokumenty a překlady do češtiny k léku. Proto se advokát rozhodl podat na pojišťovnu trestní oznámení.

VZP prý rozhodnutí soudu respektuje

Miroslavu Červenkovi jde přitom o měsíce života, právě ty mu dává biologická léčba, kterou nechce pojišťovna proplácet. „VZP má nahradit nejlepší možnou léčbu a nejlepší možná léčba je určitě léčba, která prodlužuje život,“ má jasno Miroslav Červenka starší, otec nemocného muže.

Zástupci VZP k případu příliš sdílní nebyli. „Nám zákon neumožňuje informovat o zdravotním stavu a péči poskytované jednotlivým klientům. Obecně samozřejmě VZP respektuje rozhodnutí soudu,“ uvedl mluvčí společnosti Oldřich Tichý.

Podobných případů jsou ale stovky. Některé z nich můžete vidět i v neděli v pořadu Očima Josefa Klímy. Pokud jste v podobné situaci, nebo o někom takovém víte, určitě se nám ozvěte buďto e-mailem nebo na náš Facebook.

reklama

reklama