Vzplane olympijský oheň pro odložené hry?

Koronavirus

Před dvěma lety se světu představily maskoti olympiády MIRAITOWA a SOMEITY. Olympiáda je ale v ohrožení koronavirem ZDROJ: TOKYO 2020

Ve čtvrtek bude slavnostně zapálena pochodeň pro olympijské hry v Tokiu. Je ovšem možné, že koronavirus pohne i olympiádou. Člen organizačního výboru pro The Wall Street Journal uvedl, že pokud by hry nemohly kvůli epidemii pokračovat podle plánu, jejich odložení je pravděpodobné.

Haruyuki Takahashi, který je jedním z 25 členů výkonné rady organizačního výboru Tokio 2020, řekl, že jiné alternativy, například konání her bez diváků nebo jejich úplné zrušení, by měly značné finanční dopady. Proto považuje odložení olympiády za nejpravděpodobnější alternativu. „Nemyslím si, že by hry mohly být zrušeny. Zvoleno by bylo jejich odložení,“ řekl Takahashi pro The Wall Street Journal a dodal, že by Mezinárodní olympijský výbor mohl mít velké potíže v případě zrušení her, například už jen kvůli vysílacím právům pro americká média.

Výbor nechce o odkladu ani slyšet, hrozily by obrovské finanční dopady

Mezinárodní olympijský i organizační výbor ale opakovaně uvedli, že olympijské hry v Tokiu budou pokračovat podle plánu, a to počínaje 24. červencem. „Rozhodnutí zní, že hry budou pokračovat,“ řekl mluvčí výboru Mark Adams na tiskové konferenci ve švýcarském Lausanne minulý týden. „Nevidíme žádný důvod toto rozhodnutí změnit," dodal tehdy.

„Ani slovo ‚zrušení‘, ani slovo ‚odložení‘ dnes během zasedání nepadlo. O tom jsme vůbec nediskutovali. Nespekulujme o budoucím vývoji,“ uvedl ještě před týdnem v Lausanne šéf MOV Thomas Bach s tím, že se organizace řídí radami Světové zdravotnické organizace a na základě těchto informací je pevně přesvědčena, že olympijské hry budou úspěšné.

NBC, která vlastní olympijská vysílací práva ve Spojených státech, minulý týden oznámila, že už s předstihem zajistila příjmy z reklamy ve výši 1,25 miliardy amerických dolarů. Organizátoři her v Tokiu už nyní vyčíslili náklady na olympiádu na 12,6 miliard dolarů, ačkoli konečné náklady se očekávají ještě mnohem vyšší.

Ekonomové odhadují, že zrušení olympijských her by snížilo roční hrubý domácí produkt Japonska o 1,4 %.

Český olympijský výbor přesunul březnové akce na pozdější termín

Koronavirus už míchá i plány Českého olympijského výboru. Příští pátek se neuskuteční tradiční společenské setkání Českého klubu olympioniků. Na podzimní termín se z příštího týdne posune také Sympozium sportovní medicíny v Dříteči. S ceremoniály plánovanými na duben zatím ČOV počítá. Přípravy na letní olympijské hry v Tokiu pokračují.

Letní olympijské hry jsou naplánovány na období od 24. července do 9. srpna 2020.

Koronavirus versus české sportovní plány

Česko kvůli epidemii koronaviru zakázalo do odvolání veškeré sportovní akce s účastí přes 100 osob. Sportovní akce se mohou konat bez diváků, záleží na rozhodnutí pořadatelů a svazů.

Bez fanoušků se jel už minulý týden Světový pohár v biatlonu v Novém Městě na Moravě a sportovní svazy ve většině případů rozhodují o pokračování soutěží za zavřenými dveřmi. Před prázdným stadionem tak hrála zápasy předkola i hokejová extraliga a první liga.

Česká unie sportu doporučuje organizátorům sportovních akcí, aby svůj postup konzultovali s hygieniky nebo na vládní infolince. Rušit se bude slavnostní vyhlašování anket nejlepších sportovců regionů, které ČUS spolupořádá, a zřejmě i různé menší závody.

Ve fotbalu se zápasy první a druhé ligy kvůli epidemii koronaviru zatím odkládat nebudou. Nejbližší dvě kola se uskuteční bez diváků. Po následné reprezentační přestávce Ligová fotbalová asociace, která české profesionální soutěže řídí, situaci znovu vyhodnotí. Soutěže od třetí ligy níže včetně domácího poháru MOL Cupu, které organizují Fotbalová asociace ČR a krajské nebo okresní svazy, se neodkládají a budou se konat s účastí nejvýše 100 lidí.

V hokeji je osud domácích hokejových soutěží nejasný. Hokejová extraliga by měla být kvůli opatřením proti šíření koronaviru přerušena do 29. března. Schválit to musí ve čtvrtek výkonný výbor svazu. Dnešní zápasy předkola extraligy a první ligy se budou hrát podle plánu, ale bez diváků.

Svaz lyžařů České republiky zrušil do odvolání veškeré lyžařské a snowboardové závody. V ohrožení jsou mimo jiné domácí šampionáty běžců a sjezdařů. Biatlonisté už si v Česku nezazávodí a fanoušci přijdou i o tradiční exhibici v Jablonci.

Basketbalové úvodví čtvrtfinále Evropské ligy mezi USK Praha a italským Schiem se dnes nakonec neuskuteční. Utkání, které se původně mělo v rámci opatření proti šíření nového typu koronaviru hrát v hale Královka bez diváků, zrušilo ministerstvo zdravotnictví. České nejvyšší basketbalové soutěže mužů a žen se myjí obecně hrát bez diváků, ale vývoj ukazuje, že je může postihnout i zrušení. K podobnému opatření, tedy hře bez diváků, sáhl i volejbalový svaz, který pro fanoušky uzavřel zápasy všech soutěží. Házenkářský svaz k úplnému uzavření zápasů nesáhl, pořadatelský klub ale musí zajistit účast maximálně 100 lidí.

Neuskuteční se běžecké akce naplánované na nadcházející víkend. Stejně zřejmě dopadne Pražský půlmaraton, na který se 28. března chystá více než deset tisíc účastníků z domova i zahraničí. Nebude ani sobotní galavečer smíšených bojových umění MMA Oktagon 16 v Ostravě.

Města a sportovní kluby ruší veřejná bruslení, zavřely plavecké bazény, sportovní haly a další sportoviště.

Koronavirus ruší sportovní akce po celém světě, Česko není výjimkou

Nejnověji musí počkat vzpěračské mistrovství Evropy plánované na 13. až 21. dubna. Uskuteční se o dva měsíce později. O odložení šampionátu v Moskvě kvůli epidemii koronaviru rozhodla evropská federace. Odklady zkomplikují vzpěračům kvalifikaci na olympijské hry.

Mezinárodní judistická federace zrušila všechny turnaje naplánované do 30. dubna. To znamená mimo jiné i Grand Prix v Antalyi 3. až 5. dubna, kde se měl startovat i český olympijský vítěz Lukáš Krpálek. Federace také o měsíc prodloužila kvalifikační období pro olympijské hry.

V Itálii vláda pozastavila všechny sportovní akce do 3. dubna na doporučení italského olympijského výboru. Norští běžci na lyžích vynechají kvůli obavám z koronaviru závěr Světového poháru v Kanadě a USA. V Japonsku zrušili z obav o zdraví některé olympijské kvalifikacea – například baseball se hrál bez diváků na prázdných stadionech. Podobně reagují pořadatelé sportovních akcí napříč zasaženými zeměmi. Americký olympijský a paralympijský výbor odložil i velké setkání s médii, které bylo naplánované na příští týden.

Tagy: