Webkamera jako vstupenka do Vašeho soukromí

Heckeři
Heckeři

reklama

Případů zneužití pomocí webkamery v ČR přibývá. Česká dívka obětí zahraničního hackera. Pomůže policie? Jak se bránit? Opravdu je klíčem k úspěchu izolepa?

Používala webkameru jako běžnou součást virtuálního světa. Neměla ani tušení, co může takové „počítačové oko“ způsobit. Mladá žena se potýká s nepříjemnou situací. Neznámý zahraniční hacker pomocí webkamery napadl její počítač a získal tak množství jejích fotografií. Sledoval jí neuvěřitelných šest měsíců. 

Stačilo obyčejné „odkliknutí“ otravného webového okna, které se objeví například při stahování filmů. Přesně takhle nějak se asi počítačový hacker dostal do počítače mladé Jany. „Předpokládám, že jsem si tam asi něco stáhla, může to být hra nebo nějaký jiný soubor,“ uvedla oběť. Její fotografie poté využil hacker jako předmět vydírání. Lámanou češtinou, zřejmě z překladače, ženě napsal, že má její fotky a pokud neklikne na odkaz, který ji poslal, fotky zveřejní.

Zmíněný odkaz už poučená mladá žena neotevřela, ale strachu z toho, co bude dál, se nezbavila. Její tušení bylo správné. Po pár měsících, se na Facebooku objevil profil s jejím jménem a fotkami. Hacker založil facebookový profil, ze kterého si začal přidávat do přátel kamarády oběti. Vydírání neskončilo, neznámý hacker dál požadoval po ženě, aby otevřela odkaz, který jí poslal.

„Potom mi tam opravdu vyskočil nově vytvořenej profil s mým jménem, s mými  fotkami,  byly tam moje nahý fotky nebo fotky, jak se převlíkám,“  řekla pro FTV Prima Jana.

Obtěžování zahraničního hackera sice už přestalo, ale mladá Češka dodnes neví, o koho šlo a zda její fotky nekolují někde po internetu.

Buďte ve střehu

Lidé, kteří v počítačích nejsou tolik zběhlí, si nemusejí všimnout důležitých maličkostí. Například nezbytné světýlko, které Vás upozorní, že je webkamera v online režimu. Občas může jen probliknout, občas se samo zapne či vypne. To všechno jsou alarmy, které Vás mají upozornit, že s Vaší webkamerou není něco v pořádku. Přesně to se stalo i mladé ženě z Čech.

„Skutečnost, že mi tady občas svítila webkamera a občas ne, mi nepřišlo vůbec divné. Dnes už vím, že se tak může poznat řádění hackera,“ uvedla mladá žena.

Počítačové hackery zpravidla nejvíce zajímají informace, které mohou zneužít k vydírání, k omezení provozu serveru nebo k získání jiných cílů. K průniku k soukromím informacím hackeři mohou využít například tzv. phishing. Díky němu útočník uloví heslo uživatele tak, že vydává falešnou stránku za jinou. Další možností je třeba poslání falešného e-mailu, který zdánlivě dodržuje obvyklou vzhledovou strukturu.

Mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Mgr. Jaroslav Ibehej pro FTV Prima uvedl, že boj s počítačovými hackery je velmi složitý. O to víc, když jsou hackeři ze zahraničí. Zmiňuje, že počítačových zločinů přibývá a lidé by používání webkamer neměli brát na lehkou váhu.

Internet: kamarád nebo nepřítel?

Můžeme jen polemizovat, jestli počítačoví technici ve 30. letech 20. století, kteří se podíleli na vzniku prvních počítačů, měli tušení, čeho všeho bude moderní verze počítačů společně s internetem schopná. Hackeři jsou si v současné době moc dobře vědomi síly internetu. Není divu, že virů, které ve Vašem počítači nadělají neplechu nebo pomohou hackerům „dostat“ se k Vám domů, přibývá. 

V září minulého roku izraelská bezpečnostní společnost Diskin Advanced Technologies (DAT) objevila trojského koně Delilah, který dokáže webkameru zneužít k získání citlivých nebo kompromitujících informací. Kůň se šíří prostřednictvím webových stránek s pornografickým obsahem a herních webů.

Technologie, která dokáže na počítači spustit webkameru a nerozsvítit přitom kontrolku nahrávání, je na světě už dlouho. Jeho jméno je Remote- Administration Tool (RAT). Tento software dokáže na dálku ovládnout systém, a to i bez vědomí uživatele počítače. Nahrané video, pak umí bez problémů poslat přes internet do celého světa.

Obětí hackerů jsou i celebrity

Útoky hackerů se nevyhýbají ani populárním tvářím. Známý je případ ze Spojených států, kde v roce 2014 řádil hacker, který si na paškál vzal takové celebrity jako herečky Jennifer Lawrence nebo Kirsten Dunst. Hacker Edward Majerczykov napadl online účty známých hvězd a získal intimní fotografie nejen těchto dvou hereček. Měl napadnout až 300 emailových a jiných online účtů, za což byl na začátku tohoto roku 2017 odsouzen na devět měsíců vězení.

Oproti tomu jsou ale i světově známé osobnosti, které si své soukromí chrání. Mezi takové patří například zakladatel facebooku Mark Zuckerberg. Ten poslouchá rady odborníků, kteří doporučují si webkameru na svých počítačích jednoduše přelepit lepící páskou.

Stejná rada se dostala i mladé Janě. Izolepa je tím paradoxně nejúčinnějším řešením, jak si chránit své soukromí. Počítačový odborníci ale také samozřejmě důrazně varují před lehkomyslným otevíráním neznámých emailů nebo stahování zdánlivě nevinných souborů či her.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!