Z Berlínského festivalu stáhli film známého čínského režiséra o čínské kulturní revoluci

Nejnovější film známého čínského režiséra Čang I-moua „One Second“ (Jenda sekunda) pojednávající o čínské kulturní revoluci z let 1966-1976 byl stažen z berlínského filmového festivalu. Údajně z „technických důvodů“, napsala agentura AP.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Omluva byla zveřejněna na čínské sociální síti Wej-po na oficiálním účtu filmu One Second. Bližší detaily, kromě toho, že film nebylo možné v Berlíně předvést, zatím nebyly uveřejněny.

Zástupci festivalu uvedli, že film byl stažen kvůli „technickým potížím, které se vyskytly během postprodukce“. Film, jenž měl být vysílán v pátek a v sobotu, bude nahrazen jiným režisérovým akčním hitem „Hero“ z roku 2002.

Velkorozpočtové bijáky i snímky dotýkající se citlivějších témat

Možná nejznámější čínský filmový tvůrce Čang většinou osciluje mezi velkorozpočtovými extravagancemi, preferovanými čínskou komunistickou stranou, a snímky citlivě se dotýkajícími politických a sociálních témat. Mezi jeho nejznámější díla patří například Zavěste červené lucerny, Cesta domů, Květy války nebo Rudé pole.

V době První opiové války (1839-42) už čínské loďstvo za flotilami Evropanů silně zaostávalo

Proč Čína neovládla svět? Kdysi měla nejsilnější loďstvo na Zemi, pak se ho ale zbavila

Z festivalu stažený film „One Second“ je situován do období násilí a chaosu, které rozpoutal v rámci čínské kulturní revoluce mezi lety 1966-1976 Mao Ce-tung. Jedná se historické období, o němž  tamní historické knihy nebo filmy pojednávají jen zřídka. V Číně je film uvolněn do vysílání pro příští rok.

Citlivost na krititiku

Čínská komunistická strana je velmi citlivá na veškerou přímou i nepřímou kritiku a její kontrola nad uměleckou tvorbou zahrnuje tajná pravidla. Regulátoři rutinně určují, co může a co nemůže být publikováno se zvláštním důrazem na obsah týkající se sexu, kriminální činnosti, sociální dislokace nebo otázek zpochybňujících autoritu nebo reputaci strany.

reklama

reklama