Z bývalého koncentračního tábora se má stát muzeum klobás

Bývalý německý koncentrační tábor v Mühlhausenu, který byl součástí známějšího tábora Buchenwald, kam bylo deportováno několik set židovských žen, se podle zprávy agentury Associated Press má stát muzeem známé durynské klobásy Bratwurst.
Klobása (Primární fotografie)
Klobása (Primární fotografie)

Mühlhausen byl pobočním koncentračním táborem pod označením Martha II a bylo do něj deportováno kolem sedmi set židovských žen z Maďarska a Polska, které pracovaly v tamní zbrojovce.

Provozovatel Muzea klobás (Bratwurst Museum) Jan Kratochwil se rozhodl využít budovy na okraji Mühlhausenu, aby sem přestěhoval současnou expozici uzenin.

První německé muzeum klobás bylo otevřeno v roce 2006 v durynské vesničce Holzhausen, přičemž návštěvníky láká i na místní východoněmeckou specialitu – durynskou klobásu (Bratwurst).

Radní v Mühlhausenu vůbec nechápou vlnu kritiky, která se na ně snesla a tvrdí, že na místě nikdy žádný podobný tábor nebyl. „Náš městský archiv vše pečlivě prozkoumal. Nebyl tu žádný pobočný tábor Buchenwaldu. Vězni tu nanejvýš přespávali, ale nepracovali,“ tvrdí Christian Fröhlich, tiskový mluvčí radnice. Navíc městský úřad uvedl, že současné muzeum klobás je pro 50 000 návštěvníků ročně příliš malé. Radní mají v plánu otevřít zde také divadlo, hotel a další.

„Umístit muzeum do prostoru bývalých kasáren, kde židé pracovali jako otroci, je naprosto nepřijatelné," ohradil se ředitel židovské komunity v Durynsku Reinhard Schramm.

 

Mirko Radušević

reklama