Z kaliště se line silný zápach. Obyvatelé jsou zoufalí

Silný zápach od začátku dubna sužuje obyvatele Klecan a Větrušic přibližně pět kilometrů severně od Prahy. Ten pochází z nedalekého Kalového hospodářství Drasty, kam se kal kvůli havárii z loňského roku výjimečně přesouvá z pražského Císařského ostrova. Vysoké letní teploty způsobily, že obyvatele této oblasti zejména ve večerních hodinách obtěžuje silný zápach, který jim znemožňuje větrání a u mnoha z nich způsobil malátnost a pálení očí. V nejvážnějších případech vyvolával až pocity zvracení a nevolnost.
Zápach obtěžuje obyvatele Klecan

Problém se zápachem se snaží vyřešit i starosta Klecan Ivo Kurhajec. Tím se tedy připojil k obyvatelům Drast a Větrušic, kteří se záležitostí zabývají již delší dobu. „Se zápachem se potýkáme už od roku 2015, nicméně v loňském roce opět došlo k havárii a poprvé se vypouštěl surový kal do nádrží na Drastech a tím je způsobeno, že veškeré chemické procesy se odehrávají zde a enormním způsobem obtěžují obyvatelstvo zápachem,“ řekl starosta Klecan.

Tiskový mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek však sdělil, že čerpání na Drasty probíhá jen ve výjimečných případech a že se momentálně nastalá situace se zápachem řeší: „Chceme udělat krátkodobá opatření. Kal budeme ‚navoňovat‘ a na kalové pole se snažíme vysadit progresivní květiny, které by urychlily vysychání.“ Následně dodal, že k těmto opatřením dochází již nyní. Dlouhodobé řešení, které by v tomto případě znamenalo rekonstrukci, nezávisí na PVK jako na provozovateli, ale na majiteli, kterým je Hlavní město Praha.

Celou reportáž věnovanou tomuto tématu uvidíte dnes ve Zprávách na Primě, které začínají v 18:55.

Kateřina Zoubková

reklama