Z Macronovy „mozkové mrtvice“ má NATO oživit německý návrh posílení „ideologie“. Odehraje se boj francouzského a německého konceptu

Zanedlouho, 3. a 4. prosince, se v Londýně uskuteční summit NATO, který má být oslavou 70 let vzniku aliance. Hlavní roli zde bude hrát nový koncept ideologie.
Stolrtenberg Maas Le Drian
Stolrtenberg Maas Le Drian
foto NATO

reklama

Včera se uskutečnila v Bruselu v sídle aliance jakási jednodenní generálka na summit, které se účastnila devětadvacítka ministrů zahraničí členských zemí NATO. Byla to také první schůzka po Macronových slovech o „mozkové mrtvici aliance“.

Proběhla diskuze, na které francouzský ministr Jean-Yves Le Drian vysvětloval Macronův zatracující verdikt a předložil návrhy na zlepšení fungování aliance. Navrhl, aby byla vytvořena „malá skupina významných osobností“, která bude odrážet „vizi aliance, její hodnoty a cíle“ a následně podá zprávu lídrům aliance na svém summitu v roce 2021. Následně by se experti NATO podle francouzského návrhu měli zaměřit na vztahy NATO s Ruskem a budoucí výzvy v oblasti bezpečnosti spojenectví - zejména na terorismus, vzestup Číny a dopad nové vojenské technologie.

Německý návrh

Po tomto jednodenním summitu se ale začalo více mluvit o německém ministrovi Heiko Maasovi a jeho návrhu. Maas navrhl skupinu odborníků, které by předsedal generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a tato skupina by pracovala na posilování politického myšlení. Uvedl, že je nezbytné zachovat alianci, kterou nazval „evropskou životní pojistkou“.  K tomu ještě dodal, že je třeba posílit ideovou zbraň NATO, a proto „je zapotřebí větší politické koordinace mezi členskými zeměmi“. Když německý ministr předstoupil s představením svého návrhu, řekl novinářům: „Je důležité zajistit jednotu NATO, jak ji známe, a to, aby pokračovala i do budoucna, s tím, že v NATO neexistují žádné dělící tendence.“

Jens Stoltenberg na německý návrh reagoval tím, že návrh je o tom, „jak můžeme posílit NATO jako platformu pro řešení politických výzev, kterým společně čelíme.“ V podstatě německý návrh je o vybudování společné ideologie zemí NATO.

Který koncept zvítězí?

Zástupci Francie však přesto nadále obhajují Macrona a trvají na tom, že prezident udělal odvážný, nezbytný krok a že jasně vyslovil pravdy, kterým se ostatní vyhýbali. „Nesnažíme se vyhrát soutěž popularity, ale chceme být vyslechnuti a pochopeni,“ řekl zástupce Francie přítomný včerejšímu jednání.

Hlavní myšlenkou Macronova konceptu je, že by se Evropa měla pokusit zajistit vlastní bezpečnost, aniž by se spoléhala na USA, kdy Američany rozlítí fakt, že se východní partneři aliance cítí Ruskem ohroženi.

Diplomaté z jiných zemí ale poukazují na to, že je zatím nereálné, aby se Evropa ubránila bez pomoci Spojených států. Vojenští experti odhadují, že takováto samostatnost by stála stovky miliard eur.

„V současné době neexistuje důvěryhodná alternativa k NATO. Potřebujeme americké schopnosti,“ řekl jeden z přítomných diplomatů.

Názor velvyslance ČR při NATO Jiřího Šedivého je, že „bez USA by nemohlo NATO existovat“. K tomu dodal, že odchodem USA by došlo ke ztrátě spousty unikátních vojenských technologií a možností, které by nám chyběly.

O strategii NATO se bude rozhodovat delší dobu a první možnost bude nyní v Londýně na summitu.

 

Mirko Radušević

reklama

reklama