Z Mezinárodní vesmírné stanice vystoupí do vesmíru historicky první ženská dvojice

Americká vládní vesmírná agentura NASA plánuje koncem března vyslat do vesmíru první kompletně ženskou posádku, která opustí Mezinárodní vesmírnou stanici. NASA o tom podle agentury DPA informovala v úterý.
Anne McClainová
Anne McClainová
@AstroAnnimal / Twitter

reklama

Kosmonautky Anne McClainová a Christina Kochová budou součástí historického milníku, který se uskuteční 29. března z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), uvedla mluvčí NASA Kathryn Hambletonová.

První ženský pár, kterému ze země bude asistovat rovněž žena

Ženy se účastnily výstupů do vesmíru v dřívější době již několikrát, ale bude se jednat o první případ, kdy tak učiní kompletní ženský pár. McClainové a Kochové bude ze země asistovat třetí žena - Kristel Facciolová, která se začátkem března pochlubila na Twitteru, že bude u ovládacího panelu v Johnsonově vesmírném centru NASA v Houstonu.

Vlevo jižní pól Měsíce, vpravo severní. Modrá barva ukazuje, kde se nachází led.

Je Měsíc dutý? NASA do něj před lety bouchla a nestačila se divit

NASA uspořádá asi týden před výstupem posádky tiskovou konferenci, kde přiblíží, co budou kosmonautky ve vesmíru dělat. McClainová je v současné době s dalšími třemi astronauty na Mezinárodní vesmírné stanici. Počet astronautů se po 14. březnu zdvojnásobí v souvislosti s plánovaným příletem ruské vesmírné sondy Soyuz z kazašského kosmodromu Bajkonur. Sonda dopraví na stanici Kochovou a dva její kolegy.

První žena ve vesmíru v roce 1984

Ještě před ženským výstupem do vesmíru je naplánován jeden výstup McClainové s Nickem Haguem, který se na stanici dopraví právě v sondě Soyuz. Bude se jednat o 214. výstup do vesmíru ze stanice ISS, která obíhá 408 kilometrů nad zemí.

První ženou, která uskutečnila výstup do vesmíru byla Svetlana Savitskaya v červenci 1984. Nejvíce vesmírných výstupů mezi ženami pak drží Peggy Whitsonová, která jich zvládla deset.

reklama

reklama