Z Německa se k nám ženou silné bouřky. Hrozí krupobití i lokální záplavy

Bouřka (ilustrační foto)
Bouřka (ilustrační foto)
Wikimedia - EL Caballero

reklama

Meteorologové varují před silnými bouřkami, které by měly večer zasáhnout celé území Čech. Na západě republiky je dokonce vyhlášen vysoký stupeň nebezpečí. V přívalových srážkách hrozí krátkodobé rozvodnění menších toků a zatopení sklepů. Na Moravě bude naopak odpoledne horko, teploty mohou vystoupit na 31 až 34 stupňů. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Velmi silné bouřky mohou zasáhnout zejména Karlovarský a Plzeňský kraj, výstraha tam platí od 18:00 do sobotních 02:00. Ve stejné době hrozí silné bouře také v krajích Středočeském, Jihočeském, Ústeckém, Libereckém a v Praze. Od 23:00 do sobotních 05:00 pak platí výstraha v Pardubickém a Královéhradeckém kraji a na Vysočině.

Nárazy větru v bouřkách mohou dosáhnout až 70 kilometrů v hodině, vyskytnout se může také krupobití a přívalové srážky. „Nelze vyloučit krátkodobé překročení stupňů povodňové aktivity na menších tocích a potocích. Bouřky budou při postupu k východu slábnout,“ uvedl ČHMÚ.

Meteorologové doporučují zajistit okna, dveře a odstranit nebo upevnit volně položené předměty venku. Lidé by si také měli dávat pozor na věci, které může silný vítr uvolnit, padající větve stromů nebo nebezpečí zásahu bleskem.

Vysoké teploty pak mohou odpoledne očekávat lidé v Jihomoravském a Zlínském kraji a také na jihu Olomouckého kraje. I zde platí klasická doporučení jako vhodný pitný režim s konzumací neslazených nealkoholických nápojů. Na přímém slunci by rozhodně neměly zůstávat děti a zvířata.

 

Autor: Alexandr Božilov, ČTK

reklama

reklama