Za doušek unikátní whisky zaplatil statisíce korun. Byla ale falešná!

Číňan si koupil pouhý doušek skotské za téměř 220 tisíc v domnění, že pije jednu z nejstarších whisky na světě. Laboratorní vyšetření ale ukázala, že šlo o podvod.

Zhang Wei (36) pochází z Pekingu a patří mezi nejvýznamnější čínské spisovatele dnešní doby. A byl to právě on, kdo zaplatil v přepočtu téměř 220 tisíc korun za ochutnávku unikátní skotské whisky ve švýcarském baru Devil´s Place letos v červenci.

Unikátní láhev skotské whisky Macallan měla být z roku 1878 a cena podle serveru BBC, kterou zaplatil Zhang Wei, byla tou nejvyšší, kterou kdy kdo byl ochotný za ochutnávku skotské dát.

Láhev stará jen pár desítek let

Jenže nyní se ukázalo, že láhev skotské není ani zdaleka tak unikátní, jak se zdálo! Skotští analytici podrobili whisky zkoumání a nakonec zjistili, že se jedná o podvod! Mělo jít o jedinečnou láhev z roku 1878, ale laboratorní výsledky prozradily, že lihovina nebyla destilována dříve jak v roce 1970!

Tým odborníků ze společnosti Dunfemline Rare Whiskey 101 také potvrdil, že se jedná o téměř bezcennou láhev, která vaši peněženku neprovětrá ani zdaleka tak, jak si obchodníci původně mysleli. Pokud by se ovšem jednalo skutečně o láhev z roku 1878, její cena by se vyšplhala až k neuvěřitelným šesti a půl milionům korun!

Do Švýcarska s babičkou

Zhang Wei je spisovatel fantazy románů, které publikuje pod pseudonymem Tang Jia San Shao. Na výlet do Švýcarska vyrazil se svou babičkou, se kterou také navštívil bar pyšnící se nabídkou až 2500 různých druhů whisky.

Bylo to ideální místo pro ochutnávku nějakého mimořádného pití. Proto pan Zhang poprosil majitele hotelu, ve kterém se bar nacházel, zda by mu nemohl nabídnout něco opravdu výjimečného.

„Neměl jsem ani tušení, že je láhev falešná. Můj otec ji koupil před 25 lety, a když se mě pan Zhang zeptal, jestli by mohl ochutnat, řekl jsem mu, že tahle skotská není na prodej. Jenže pan Zhang si trval na svém a byl ochotný dát za doušek staré whisky prakticky cokoliv. A tak jsem zavolal otci a zeptal se, jestli mohu láhev otevřít. Otec mi odpověděl, že na takového zákazníka můžeme čekat třeba dalších 20 let a ať pro něj tu láhev otevřu,“ vypráví příběh majitel. Společně jsme pak láhev otevřeli a skotskou ochutnali.

S celým zážitkem se pár dní poté svěřil čínský spisovatel na svém profilu na Weibo- čínské obdoby Twitteru. „Mojí babičce, která mě doprovázela na výletě, je 82 let. Alkohol, který jsme ochutnali byl starý 139 let, což by byl věk babiččiny babičky,“ uvedl na svém profilu.

Zákazník dostal zpět peníze i s omluvou

Zpráva o tom, že skotská whisky, za jejíž ochutnání zaplatil spisovatel ohromující částku je falešná, zastihla pana Zhanga, když už byl zpět v Číně.

Hotel s velkou omluvou vrátil štědrému návštěvníkovi celou částku, kterou zaplatil za whisky v domnění, že je stará neuvěřitelných 139 let.

„Po zjištění, že se jedná o plagiát z roku 1970, nebyl naštvaný- naopak! Byl mile překvapený poctivostí celého hotelu a dodal, že jeho názor na Švýcarsko to nijak neovlivní,“ dodal majitel falešné skotské whisky.

Tagy: