Za doutníky a šampaňské měl izraelský premiér Netanjahu přislíbit daňové úniky. Podle něj je vyšetřování pokusem o státní převrat

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu byl ve třech na sobě nezávislých případech obviněn z podplácení, podvodu a zneužití důvěry. Obvinění se týká přijímání hodnotných darů a ovlivňování médií ve svůj prospěch. Obvinění zřejmě ještě více zkomplikuje již tak paralyzovaný politický systém, který se kvůli povolebnímu patu nachází bez silné vlády.
Benjamin Netanjahu
Benjamin Netanjahu
dunya

reklama

„Je to jako lov na čarodějnice,“ zabrousil Netanjahu do slovníku amerického prezidenta Donalda Trumpa, když komentoval své obvinění. Premiér se spolu s tím opřel do médií, policie, vyšetřovatelů i izraelské justice. „Budu i nadále vést zemi, podle litery zákona. V tomto zkonstruovaném procesu nejde vyšetřovatelům o nalezení pravdy, jdou pouze po mně,“ řekl dále k obviněním Netanjahu. Izraelský premiér zároveň obvinil vyšetřovatele z ovlivňování a vydírání svědků tak, aby lhali v jeho neprospěch. Dva jeho blízcí spolupracovníci se totiž obrátili proti němu a rozhodli se svědčit v jeho neprospěch.  

Nikdo není nad zákonem

Generální prokurátor Avichai Mandelblit, který na základě vyšetřování vznesl proti premiérovi jednotlivá obvinění, řekl, že tak učinil „s těžkým srdcem“, nicméně dodal, že nikdo není nad zákonem, ani samotný premiér. „Vymáhání práva není otázka výběru, není to otázka pravice nebo levice. Nejde o politiku,“ odmítl politickou motivaci vyšetřování Mandelblit. 

Výhody pro magnáta

Podle obžaloby přijal Netanjahu stovky tisíc dolarů ve formě šampaňského a doutníků od jeho bohatých přátel. Nejzávažnější obvinění bylo spojeno s takzvaným „případem 4000,“ ve kterém měl premiér díky svému vlivu zajistit výhody v hodnotě přes 250 milionů dolarů bohatému telekomunikačnímu magnátovi Šaulovi Elovitchovi a společnosti Bezeq. Na oplátku měly zpravodajské stránky Bezeqa publikovat příznivé články o Netanjahuovi a jeho rodině.

Za doutníky a šampaňské daňové úniky

Kromě toho měl premiér přijmout dary ve výši 300 000 dolarů od hollywoodského magnáta Arnna Milchana a australského miliardáře Jamese Packera. Policie tvrdí, že na oplátku za drahé šperky, doutníky a šampaňské Netanjahu využil své moci a dobrých vztahů s americkou stranou a vyjednával za Milchana americká víza. Společně s tím měl pro Milchana zajistit štědré daňové úniky a prosazovat jeho zájmy v oblasti izraelských médií. Co měl výměnou za dary dostat Packer, který údajně hledal možnost přesídlení do Izraele v souvislosti s daněmi, policie zatím nekomentovala. 

Příznivé články ve všech hlavních listech 

Policie rovněž doporučila obvinit Netanjahua v souvislosti s plánem přijmout legislativu, která by znevýhodnila list Israel Hayom. Ten je financován Netanjahuovým americkým přítelem Sheldonem Adelsonem a do jisté míry slouží jako „hlásná trouba“ premiéra. Netanjahu měl však přesto chtít omezení těchto listů výměnou za příznivé články v dalším deníku Yediot Ahronot. Přislíbit to měl samotnému vydavateli novin Arnonu Mozesovi. Izraelský premiér se však proti tomuto nařčení ohradil s tím, že zákon na oslabení Israel Hayom nikdy nebyl schválen. 

reklama

reklama