„Za Gretu se někdo schovává,“ myslí si Vondra (ODS). Zdraží se vše kvůli klimatu?

Zdraží bydlení, topení, svícení, potraviny i doprava? Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) je přesvědčen, že ano. Důvodem jsou ambiciózní klimatické cíle Evropského parlamentu. Ten třeba letos v březnu definitivně rozhodl o zpřísnění emisních limitů pro automobily vyrobené pro roce 2030. Ty by měly být nižší o 37,5 % oproti dnešku.
Zdraží se vše kvůli klimatu?
Zdraží se vše kvůli klimatu?
pixabay.com

reklama

„Jsem pro ochranu přírody, jsem pro ochranu prostředí, ale soustřeďme se na to, co můžeme změnit, a ne na to, co možná změnit ani nemůžeme,“ komentoval Vondra v rozhovoru pro Prima Online News. Podobně smýšlí i europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM). „Ono to reálně může dopadnout tak, že my si tady schválíme cokoliv, ale ony to ty členské státy nebudou schopny reálně plnit,“ řekla Konečná, která byla i stínovou zpravodajkou legislativy o emisních limitech.

Alexandr Vondra se v rozhovoru dotkl také švédské aktivistky Grety Thunbergové. „Není to přece jenom tak, že by si společnost nechala radit od šestnáctiletých dětí, když si zlomíte nohu, také nepůjdete na operaci ke své šestnáctileté dceři, které jste dal k Vánocům učebnici anatomie,‘‘ uvedl Vondra a zároveň naznačil, že by mohla být mladá Švédka obětí lobbistů. „Ona upozorňuje na nějaký problém, upozorňuje na něj velmi emocionálně, myslím si, že spíš je důležité se bavit s těmi lidmi, kteří se za to schovávají, nemají odvahu jít s kůží na trh sami,“ dodal.

Europoslankyně za Piráty Markéta Gregorová se nových emisních limitů nebojí, protože je prý technologický optimista. „Vemte si, že ještě před třiceti lety, generaci před námi, nebyly pořádně ani mobilní telefony a dnes už máme internet, telefon a jakákoliv další zařízení. A takhle technologicky jdeme dopředu ve všem, celá společnost,“ připomněla Gregorová. Podle ní společnost brzy objeví technologické alternativy. „Jde o to postupné zvykání, vzdělávání lidí,“ myslí si.

Europoslanci se shodují, že velkou roli bude hrát i tzv. Green New Deal, díky kterému budeme moci čerpat miliardy na novou „zelenou“ technologii. „Abychom na to postupně mohli přejít a nezatížilo to ty ekonomiky a hlavně ty koncové uživatele,“ věří Gregorová s tím, že zdražování by se tak lidí tolik dotknout nemělo.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!