Za masakrem v Texasu stojí nenávist k Hispáncům. Motiv útočníka z Ohia je zatím nejasný

Spojené státy zažily v průběhu dvanácti hodin hned dva útoky střelců, při kterých přišlo o život minimálně 29 lidí. Podle vyšetřovatelů měl útočník z El Pasa v plánu zabít co nejvíce Hispánců, motiv útočníka z Ohia je neznámý. Oba případy spolu ale pravděpodobně nesouvisejí.
Střelby v USA
Střelby v USA
Reprofoto: CNN
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Podle identifikace americké policie je střelcem, který řádil v nákupním středisku v texaském El Pasu v sobotu dopoledne místního času, 21letý Patrick Crusius. Jeho útok nepřežilo minimálně 20 lidí a další desítky jsou zraněny. Policisté do nákupního střediska Cielo Vista dorazili 6 minut po zahájení střelby, útočník se jim poté bez kladení odporu vzdal a byl vzat do vazby.

Z dosavadního vyšetřování vyplynulo, že Crusius zveřejnil na internetu pouhých dvacet minut před střelbou protiimigrantský manifest, ve kterém odsuzuje „hispánskou invazi“ a kde také vyjadřuje sympatie k teroristickým útokům na dvě mešity na Novém Zélandu z března tohoto roku. Masakr tehdy nepřežilo 51 lidí.

V Texasu mladík zastřelil 20 lidí

VIDEO: Následky střelby v Texasu jsou tragické!

„Slyšeli jsme střelbu, místo bylo plné kouře,“ popsal situaci Victor Gamba, který pracuje v McDonald’s přímo v nákupním středisku.

„Viděl jsem na zemi ležet těla, všude byla krev, všechno se to seběhlo hrozně rychle,“ dodal s tím, že si společně s dalšími návštěvníky lehli na zem a byli po zhruba 15 minutách odvedeni policisty do bezpečí.

Město El Paso leží na americko-mexických hranicích a žije zde početná hispánská komunita. Střelec pochází z města Allen, které je od El Pasa vzdáleno zhruba 1000 kilometrů. Nákupní středisko Cielo Visto bylo v době útoku plné lidí. Casius na místo dorazil vybaven puškou AK-47 a zahájil střelbu na náhodně oběti.

Střelba v Ohiu má minimálně 9 obětí

O motivu útočníka z města Dayton, který následoval jen několik hodin po útoku v El Pasu, se zatím nic neví. Ke střelbě došlo zhruba v jednu hodinu ráno místního času před barem v rušné čtvrti Oregon. Útok trval pouhou minutu, poté policie střelce zneškodnila. Střelbu nepřežilo 9 lidí, dalších 5 zůstává v kritickém stavu. Starostka města Nan Whaleyová na tiskové konferenci potvrdila, že útočil běloch v neprůstřelné vestě vyzbrojen kalašnikovem.

Utíkej, schovej se, bojuj!

USA zažily dva útoky během jednoho dne. Podle experta jsou na vině i počítačové střílečky

Návštěvníci baru popisovali, jak se na sebe lidé v nastalé panice hrnuli, aby se z baru co nejrychleji dostali ven. „Střelec se snažil dostat i dovnitř do baru, to se mu ale nepodařilo. Pak mu někdo sebral zbraň a policie ho následně zastřelila,“ popsal situaci James Williams, který se nacházel kousek od baru Ned Peppers, před kterým došlo ke střelbě.

„Na místě byla panika, všude ležela zakrvácená těla. Poté, co útočníka zastřelili, lidé jen naříkali a plakali, byla to hrůza,“ vylíčil Graham Hunter, který se byl ve čtvrti bavit se svými kamarády. „Je to oblíbená čtvrť, kam se všichni chodí rádi bavit, je tu plno zajímavých barů a restaurací,“ dodal.

Spojené státy se dlouhodobě potýkají s problematikou střelců - samotářů, kteří mají na svědomí desítky životů. Útoků, které měly v USA na svědomí více než 4 životy, bylo letos již 251.

 

Robert Ureš

Reklama
Reklama