Za nenávist vůči sexuálním menšinám hrozí ve Švýcarsku „basa“ až na 3 roky

Švýcaři podpořili zákon zakazující diskriminaci a nenávist na základě sexuální orientace.
Plakát proti diskriminaci sexuálních menšin- referendum
Plakát proti diskriminaci sexuálních menšin- referendum
foto censure-non_ch

reklama

Ve Švýcarsku ještě před nedělním referendem platil zákon, na jehož podkladě je zakázaná diskriminace na základě rasy, náboženského vyznání nebo etnického původu. V nejnovějším referendu se alpská země rozhodla, že od teď nebude tolerováno vysmívání se, urážení a šikanování určité osoby jen proto, že je jinak sexuálně orientovaná. Stejné platí i pro podněcování nebo propagandu nenávisti a diskriminace vůči sexuálním menšinám. Porušením zákona hrozí trest odnětí svobody až na tři roky. Pro nový zákon hlasovalo 63,1 procent Švýcarů a proti bylo 36,9 procent.

Také většina politických stran se vyslovila pro novelu zákona, a to kromě nejsilnější strany parlamentu, kterou je pravicově orientovaná Švýcarská lidová strana (SVP). Jejím argumentem bylo, že homofobní názory importovali migranti a že sociální dialog nebo vyhoštění zahraničních pachatelů je daleko efektivnější způsob boje s homofobií. Poslanec za SVP Eric Bertinat řekl, že si myslí, že novela zákona je „součástí LGBT plánu přiblížit se k manželství a k asistované reprodukci homosexuálních párů.“

Změna novely proběhla ve švýcarském parlamentu již v roce 2018, ale nakonec bylo nutné vzhledem k hlasům opozice uspořádat referendum.

V současné době se v parlamentu projednává návrh zákona o legalizaci manželství osob stejného pohlaví.

Co je zajímavé, že zákon nezakazuje v rodinném kruhu nebo mezi přáteli bavit se homofobně a stejně tak se nezakazuje vtipkování na adresu LGBT.

 


 

reklama

reklama