Za nezvladatelnou chuť na sladké může stres i málo spánku. Jak s ní naložit?

Přepadávají vás během dne nezvladatelné chutě na sladké? Pokud jsou časté, není to přirozené a určitě je nepodceňujte. Může jít o signál vašeho těla. Často za nimi stojí nevyvážený jídelníček nebo stres. Jak příčinu rozpoznat a odstranit ji?

Znáte ten pocit, když jdete nakupovat po dni v práci, máte hlad a nepředstavitelnou touhu po jídle? V těchto chvílích se můžete přistihnout, že v obchodě vybíráte sladké, polotovary či jídlo z fast foodu, které byste si za normálních okolností nedali.

Myšlenky nás táhnou k tomu, abychom si koupili alespoň něco malého k snědku ještě než dojdeme domů. To vše je následek toho, že vašemu mozku chybí energie.

Nechoďte nakupovat hladoví

Pokud tělo cítí nějaký nedostatek, začne to dávat najevo pocity hladu, žízně nebo únavy. Naše chutě se v takové chvíli soustředí na nalezení rychlého zdroje energie bez ohledu na kvalitu živin.

Krátkodobý i dlouhodobý stres může měnit chutě

Další příčinou, která může vyvolat neodolatelné chutě na sladké, je krátkodobý i dlouhodobý stres. Pokud cítíte vypětí z blížící se zkoušky nebo termínu v zaměstnání, může to krátkodobě změnit způsob stravování.

Bylo prokázáno, že jídlo v našem mozku vyvolává podobné pocity jako odměna. To znamená, že při jídle cítíte chvilkové uspokojení, jako byste byli někým odměněni či dostali pochvalu.

Právě proto ve vypjatých chvílích saháme po sladkém. Zpříjemňuje chvíle, ve kterých nám není právě nejlépe. Pokud se jedná o stres příležitostný, není potřeba se jím příliš zabývat.

Dlouhodobý stres je horší. Kromě chuťových preferencí ovlivňuje také kvalitu spánku nebo například schopnost soustředění. Navíc se zmíněné nepříjemnosti navzájem ovlivňují, takže je snadné se dostat do začarovaného kruhu, který již může škodit zdraví.

Pokud se cítíte dlouhodobě vystresováni, zkuste se zamyslet nad příčinou (stresorem). Ať je to práce, vztahy nebo cokoli jiného, je důležité si uvědomit, že není nic cennějšího než zdraví.

Co dělat, když chutě nastoupí?

V případě, že na nás přijdou chutě, nabízejí se tři možnosti. První je sníst na co přijdeme, což je ta nejméně vhodná. Když už se stane, že vás vůle zklame, snažte se neutápět ve vlastních výčitkách. Tím nic nezlepšíte. Raději takovým situacím příště předejděte.

Druhou možností je zdravá alternativa sladkého pokrmu. Může jít například o ořechy v medu, hořkou čokoládu s obsahem alespoň 70 % kakaa, ovoce nebo bílý jogurt se skořicí, medem, ovocem či kokosem.

Poslední možnost je - pokud nám to situace dovolí - zvednout se a jít se projít, nebo si zacvičit. Jakýkoli pohyb pomůže ulevit od stresu, vyčistí hlavu a tím i zažene chutě na nezdravé jídlo.

Tagy: