Za téměř 55 let lidé vyhubili přes polovinu zvířecí populace na světě

Populace živočichů v posledních letech rapidně klesá. Důvodem je činnost lidstva, která připravuje volně žijící tvory o jejich přirozené prostředí nebo je postupně ničí. Lidé tak ohrožují vzácné druhy a příroda přichází o rozmanitost.
ilustrační foto
ilustrační foto
Pixabay

reklama

Světový fond na ochranu přírody WWF zveřejnil děsivé údaje v rozsáhlé Zprávě o živé planetě 2018. Počty živočichů podle zprávy každým rokem klesají. Mezi roky 1970 a 2014 se populace savců, plazů, obojživelníků, ptáků a ryb snížila o celých 60 procent.

Největší hrozbou pro žijící druhy jsou lidské aktivity. Nejvýrazněji biologickou diverzitu ohrožuje nadměrné využívání půdy k zemědělství. To jde ruku v ruce s lidskou nenasytností a rostoucí spotřebou zemědělských produktů. Za účelem získávání dalších a dalších zdrojů tak lidé připravují zvířata o jejich přirozené prostředí a ty pak nemají kam jít.

Organizace WWF na Twitteru uvedla, že si lidstvo dláždí nevratnou cestu k horké, chaotické planětě bez jakýchkoliv přírodích zdrojů.

 

 

„Tato zpráva by pro nás měla být varovným signálem. Přirozená prostředí nezbytná pro přežití jako lesy a oceány jsou v úpadku. Populace zvířat v divočině stále klesá,“ varuje prezident WWF v Americe Carter Roberts. Podle odhadů WWF země za posledních 30 let ztratila asi 50 procent mořských korálů a za pouhých 50 let jsme přišli o 20 procent amazonských pralesů.

 

 

Podle zprávy, ale zastavení devastování přírody není klíčové pouze pro zvířata. Celá Země poskytuje ročně služby za téměř tři tisíce biliónů korun. Mezi ně patří nezbytnosti jako čerstvý vzduch, pitná voda, potraviny, energie a léky.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!