Za teroristický útok ve Stockholmu padlo obvinění. Uzbekovi hrozí doživotí

Švédská prokuratura obžalovala 39letého Uzbeka z terorismu a dalších deliktů. Neúspěšný žadatel o azyl podle žalobců ukradl nákladní vůz, kterým následně najel do davu chodců. Pět lidí zemřelo, dalších 14 utrpělo zranění. Uzbekovi, který se k činu přiznal, hrozí doživotí. Soudní proces začne v únoru.
Teroristický útok ve Stockholmu
Teroristický útok ve Stockholmu
AP

reklama

Rachmat Akilov podle žalobců svůj čin plánoval několik měsíců. Jeho cílem bylo „vyvolat strach mezi Švédy a přejet co nejvíce nevěřících,“ cituje server Deutsche Welle švédské prokurátory. Teroristický čin měla být Akilova msta za roli Švédska v boji proti Islámskému státu (ISIS).

Jeho online konverzace pak odhalují další podrobnosti útoku. Akilov se například zajímal o to, jak vyrobit bombu, či o duchovní přípravu na svoji „mučednickou akci“. V diskuzích pak kritizoval švédské členství v NATO a tvrdil, že Švédsko posílá své experty na výbušniny do Iráku, kde trénují Kurdy v boji proti ISIS.

Rachmat Akilov obviněný z terorismu
Autor: Youtube/TV4Nyheterna Rachmat Akilov obviněný z terorismu

Loni 7. dubna  Akilov nejdříve ukradl nákladní auto převážející pivo a v centru Stockholmu pak ve vysoké rychlosti najel do chodců. Jeho smrtící jízda skončila až nárazem do obchodního domu. Uzbek sice dokázal z místa činu zmizet, policie ho ale po pár hodinách dopadla. „Jsem muslim a podporuju ISIS,“ řekl jim po svém dopadení.

K tragickému incidentu přitom vůbec nemuselo dojít. Akilov se usadil ve Švédsku v roce 2014 a pod falešným jménem požádal o azyl. Tvrdil, že ho v rodném Uzbekistánu zatkla policie během demonstrace, byl falešně obviněn z terorismu a devět dní mučen. Jeho žádost o azyl ale byla zamítnuta stejně jako odvolání. V prosinci 2016 bylo Uzbekovo nařízeno, aby Švédsko opustil, píše Daily Mail.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!