Záběry ze kterých mrazí: Dokumentaristé natočili umírajícího ledního medvěda, který se trápil hlady. Za všechno může globální oteplování

Není to hezký pohled. Video, které zachycuje poslední hodiny života hladem umírajícího ledního medvěda, natočili dokumentaristé, kteří se v severní Kanadě věnovali problému globálního oteplování. Proč se zbídačeného medvěda nepokusili zachránit?
Záběry umírajícího ledního medvěda
Záběry umírajícího ledního medvěda
youtube/Posted Without Comment

reklama

Fotograf Paul Nicklen se svým týmem ochránců přírody vyrazil na arktický Baffinův ostrov natáčet dopady nejen globálního oteplování. Neměli ale ani tušení, čeho budou během putování po odlehlé krajině svědky.

Problém globálního oteplování trápí lední medvědy víc, než je nám známo. Jsou to právě půltunoví medvědi, kteří potřebují, aby poblíž pevniny byl dostatečně pevný led, který je při lovu tuleňů udrží. Pokud se bude země dále oteplovat takovou rychlostí, přijdeme v brzké době o většinu ledních medvědů, tvrdí odborníci.

Video, které zachytil tým Paula Nicklena obletělo svět. Ochránci přírody na něm zachycují zbídačeného ledního medvěda jen pár hodin před jeho smrtí. S vypětím posledních sil za sebou vyhublý medvěd táhne zadní packy a snaží se najít potravu alespoň v popelnicích, které tu po sobě zanechali inuitští rybáři. Jeho zkostnatělé tělo a vypelichaná srst jakoby ani nepatřilo k medvědovi, který by měl být právě na vrcholu svého života.

 

 

My entire @Sea_Legacy team was pushing through their tears and emotions while documenting this dying polar bear. It’s a soul-crushing scene that still haunts me, but I know we need to share both the beautiful and the heartbreaking if we are going to break down the walls of apathy. This is what starvation looks like. The muscles atrophy. No energy. It’s a slow, painful death. When scientists say polar bears will be extinct in the next 100 years, I think of the global population of 25,000 bears dying in this manner. There is no band aid solution. There was no saving this individual bear. People think that we can put platforms in the ocean or we can feed the odd starving bear. The simple truth is this—if the Earth continues to warm, we will lose bears and entire polar ecosystems. This large male bear was not old, and he certainly died within hours or days of this moment. But there are solutions. We must reduce our carbon footprint, eat the right food, stop cutting down our forests, and begin putting the Earth—our home—first. Please join us at @sea_legacy as we search for and implement solutions for the oceans and the animals that rely on them—including us humans. Thank you your support in keeping my @sea_legacy team in the field. With @CristinaMittermeier #turningthetide with @Sea_Legacy #bethechange #nature #naturelovers This video is exclusively managed by Caters News. To license or use in a commercial player please contact info@catersnews.com or call +44 121 616 1100 / +1 646 380 1615”

Příspěvek sdílený Paul Nicklen (@paulnicklen),

 

„Stáli jsme tam a brečeli. Natáčeli jsme a slzy nám tekli po tvářích,“ řekl pro National Geograpic Nicklen. „Proč jsme mu nepomohli? Proč jsme něco neudělali? Samozřejmě, že nás to napadlo. Ale za prvé u sebe běžně nenosím uspávací pušku ani dostatek tuleňů a za druhé bychom tak akorát prodloužili jeho trápení,“ vysvětloval dokumentarista. „Rozhodli jsme se natočit tento zdrcující pohled na hlady umírajícího medvěda. Když vědci říkají, že medvědům hrozí vyhynutí, chci, aby si lidé uvědomili, že to vypadá přesně takhle. Umřou hlady. Žádná energie, jen pomalá a bolestivá smrt,“ dodal.

Lední medvědi jsou takovým maskotem pro hrozbu změny klimatu. Ale nejsou jediní, koho oteplování trápí. „Prostá pravda je, že když se Země bude dále ohřívat, ztratíme medvědy a celé ekosystémy,“ tvrdí Nicklen. Počet ledních medvědů neúprosně klesá, mezi lety 1979 až 2014 klesl počet o 19 procent. 

reklama

reklama