Začala účtenková loterie, reakce politiků jsou rozpačité

Účtenková loterie odstartovala. Podle ministerstva financí má motivovat lidi, aby si od obchodníků brali účtenky v systému elektronické evidence tržeb. Jenže v naší včerejší Partii zazněla ostrá kritika projektu. Účtenkovka je prý zbytečná obludnost.
1. 10. 2017 ZPRÁVY: ZAČALA ÚČTENKOVÁ LOTERIE, REAKCE POLITIKŮ JSOU ROZPAČITÉ
1. 10. 2017 ZPRÁVY: ZAČALA ÚČTENKOVÁ LOTERIE, REAKCE POLITIKŮ JSOU ROZPAČITÉ

reklama

Milion korun nebo auto. To jsou hlavní výhry v účtenkové loterii, která včera odstartovala. Zájemci mohou registrovat účtenky přes formulář na uctenkovka.cz nebo pomocí mobilní aplikace. Jenže i šéf vládních lidovců Pavel Bělobrádek včera v Partii označil účtenkovku za zbytečnou. To šéf TOP 09 šel ještě dál.

„Pokládáme účtenkovou loterii za velmi nákladnou obludnost. Zhruba osmdesát miliónů měsíčně ze státního rozpočtu se budou vynakládat na ceny pro ty, kteří budou udávat své hospodské,“ nešetřil kritikou Miroslav Kalousek.

Ministerstvo financí ale tvrdí, že na výhry půjde 65 milionů ročně. Předseda lidovců si dokáže představit změny v další fázi zavádění elektronické evidence tržeb. Ta je v plánu od března příštího roku. „Pokud by k tomu byla vůle, tak to samozřejmě odložit jde dál. My jsme přesvědčeni, že ta třetí a čtvrtá fáze by nastupovat neměla,“ uvedl Bělobrádek.

Na Účtenkovku se natváří představitelé menších stran

Podle předsedy komunistů je pak otázkou, jestli Účtenkovka nebude dražší než samotný výnos z EET. To prý ale ukáže až čas. „Jsem přesvědčen, že EET teď nemá smysl rušit. Má smysl to, aby měla nějakou koncepci,“ myslí si Vojtěch Filip.

Fungování loterie je každopádně zatím naplánováno na jeden rok. Ministerstvo financí pak vše vyhodnotí a případně upraví její parametry. Představitelé dalších menších stran se ale na státní účtenkovou loterii moc netváří.

„Vláda místo toho, aby vymýšlela, jak snížit daně a zjednodušit podnikatelům a lidem život, tak vymýšlí další a další experimenty,“ míní Antonín Fryč (Realisté). A kritický je vůči projektu také předseda Svobodných Petr Mach: „Živnostníci pracují od rána do večera a jejich daně místo aby šli na platy učitelů, na fungování justice, tak jsou takhle rozdány lidem, kteří sednou a na internetu vyplní lísteček, aby mohli vyhrát.“

Podle místopředsedy Zelených Michala Berga pak bude zájem lidí o Účtenkovku postupně upadat tak, jak se to stalo na sousedním Slovensku.

První výherce účtenkové loterie bude ministerstvo financí losovat 15. listopadu. Losovat se bude pouze ze zaregistrovaných účtenek.

reklama

reklama