Začalo hlavní líčení v případu vraždy slovenského novináře Kuciaka a jeho snoubenky. Marček přiznal, že vraždil

Specializovaný trestní soud v Pezinku zahájil dnes ráno hlavní líčení v kauze vraždy Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové.
Obžalovaný podnikatel Marian Kočner
Obžalovaný podnikatel Marian Kočner
ČTK / Šálek Václav

reklama

Vzhledem k velké účasti médií, více než stovky novinářů, probíhá jednání za velkých bezpečnostních opatření nikoli v budově soudu, ale v sousední Justiční akademii. V Pezinku nedaleko Bratislavy se projednávají nejzávažnější kriminální případy.

Soudní budova v Pezinku a Marián Kočner

Slovenský soud nařídil hlavní líčení v kauze novináře Jána Kuciaka

K hlavnímu jednání dochází potom, co jiný soud koncem minulého roku došel k dohodě o vině a trestu mezi žalobcem, Specializovaným trestním soudem a jedním z obviněných Zoltánem Andruskem, který má podíl na vraždě jako zprostředkovatel. Právě jemu je podle slovenských médií začátek jednání především věnován. Předsedkyně soudu Ružena Sabová pozvala k  projednávání obžaloby všechny obžalované. Jednání se účastní i rodiče zavražděných, kteří po pachatelích požadují náhradu škody jeden milion eur.

Je předem zřejmé, že závažné projednávání se časově protáhne a pezinský soud předběžné počítá s jednáním od 13. do 22. ledna a pak ještě tři dny v únoru (2., 3. a 6.).

Obžalovaní mimo Marčeka svoji vinu popírají a advokát Marek Para, právní zástupce Mariana Kočnera, uvedl, že obžaloba je nedůvodná pro nedostatek důkazů.

Miroslav Marček, přiznal vraždu
Autor: ČTK / Šálek Václav Miroslav Marček, přiznal vraždu

Prokurátor dnes přednesl obvinění na Mariana Kočnera, který si měl objednat vraždu Jána Kuciaka a pomstít se za články o jeho trestné činnosti. Vraždu si měl objednat u Aleny Zsuzsovej na přelomu let 2017 a 2018. Podle původního plánu měli vykonavatelé vraždy Kuciaka nejprve unést a potom zavraždit, což se nezdařilo.

V obvinění dále uvedl, že Zsuzsová se spojila  Andruskem, který oslovil bývalého policejního vyšetřovatele Tomáše Szabóa a bývalého vojáka Miroslava Marčeka. 21. února 2018. Marček vešel do domu a zastřelil Kuciaka a rovněž Martinu Kušnírovou.

Dnes obžalovaná Zsuzsová odmítla vinu ze spoluúčasti na vraždě a její obhájkyně uvedla, že celé trestní řízení má společného jmenovatele „mediální štvavou kampaň“. „Neexistuje žádný přímý důkaz, že by si Kočner objednal vraždu u Zsuzsové,“ řekla obhájkyně.

Mimo Zsuzsové dnes také promluvili další ze čtyř obžalovaných. Tomáš Szabó, který při vraždě pomáhal Marčekovi, řekl, že se „nebude vyjadřovat“. Kočner se přiznal pouze k nedovolenému ozbrojování a jediný Marček se přiznal, že vraždil.

reklama

reklama