Začíná topná sezóna, elektřina i teplo citelně zdraží. Čím se vyplatí topit?

termostat

Zvyšuje se cena elektřiny

Kvůli chladnějšímu počasí, než jaké panovalo loni, letos topná sezóna začne zřejmě dříve. V roce 2018 začala až 24. září, letos se v některých oblastech Česka patrně přitápělo už o tomto víkendu. Tak jako loni se ovšem domácnosti během topné sezóny, která skončí příští rok v květnu, musí připravit na nepříjemné zdražování energií.

Markantní bude zdražení zejména v případě elektřiny. Tam vlna zdražení nastane počátkem roku 2020. Zejména růst cen emisních povolenek vede ke zdražení takzvané silové elektřiny až o 15 procent. To se v ceně pro konečné spotřebitele projeví růstem do osmi procent. Obchodníci budou ale zdražovat postupně, takže se domácnosti může vyplatit dodavatele elektřiny měnit a zdražení se tak po nějakou dobu vyhýbat. Nakonec ale zdražení neunikne nikdo. Ke zmíněnému „tržnímu“ růstu cen elektřiny je ještě třeba připočíst zdražování státem regulovaných cen, v tomto případě ceny porostou do pěti procent. Sečteno, podtrženo, během začínající topné sezóny zdraží elektřina domácnostem o pět až osm procent.

V podobném rozsahu, konkrétně čtyř až sedmi procent, bude zdražovat také teplo. To v Česku z tepláren odebírají zhruba čtyři miliony lidí. Za zdražováním je opět zejména růst cen emisních povolenek. Tlumit jej částečně bude snížení DPH na teplo od příštího roku. Průměrná roční platba domácnosti za teplo, které se vyrábí z uhlí, se letos pohybuje kolem šestnácti tisíc korun ročně. Taková domácnost tak za teplo příští rok může vydat o stokorunu navíc každý měsíc.

Zdražení by se během začínající topné sezóny nemělo týkat plynu, pokud se tedy nestane nic mimořádného. Velkoobchodní ceny plynu jsou totiž poměrně nízké.

Kdo chce během topné sezóny na energiích opravdu ušetřit, tomu zbývá jediné. Pokud to podmínky alespoň trochu umožňují, přejít v co nejvyšší možné míře na vytápění dřevem, byť třeba jen v obyčejném krbu. Například ceny měkkého palivového dřeva totiž spadly na polovinu. V důsledku kůrovcové kalamity na řadě míst Česka musejí lesníci rychle vytěžit a prodat zasažené dřevo. Trh je tak palivovým dřívím doslova zaplaven, což sráží jeho cenu prudce dolů.

Lukáš Kovanda