Zadlužit se kvůli svatbě je zbytečný risk. Tipy, jak lze na veselce ušetřit a přesto ji mít hezkou

Chcete se vzít, ale nechcete nebo nemůžete utratit obrovské sumy? Jde to. Svatba nemusí být statisícová záležitost. Záleží na prioritách každého páru. Ušetřit se dá prakticky na všem. Ale zase pozor, abyste nebyli ve výsledku vy nebo hosté, kteří přijdou s darem, zklamaní...

V podstatě jde jen o podepsání několika formulářů. To „všechno kolem“ už může mít různou podobu. Platí, že co pár, to jiný scénář svatebního dne i předsvatebních příprav. Jedno je ale jisté. Každá veselka, kterých u nás každoročně proběhnou desítky tisíc, něco stojí. Rozmezí konečných účtů ale může být opravdu velké. Někdo zaplatí desítky tisíc (nebo méně), někdo stovky tisíc (nebo více). A líto to není nikomu z nich. Dnešní snoubenci si můžou vymyslet v podstatě cokoliv – říci si „ano“ na břehu rybníka, radnici, zámku, ale i v létajícím balónu. A slavit buď v restauraci, penzionu, v zámeckém parku pod širým nebem nebo u ohně na zahradě, kde se opéká prase.

Trend levnějších svateb

Nicméně stále více snoubenců nechce podle odborníků utrácet za svatbu obrovské sumy, uchylují se spíš k méně nákladným variantám. Zvlášť v situaci, kdy například potřebují řešit bydlení a podobně. Řada současných párů volí i tu nejjednodušší variantu – obřad na úřadu/v kostele a následný společný oběd pro nejbližší rodinu. Alespoň to vyplývá z jednoho nedávného průzkumu. „Když chtějí páry ušetřit, mohou zvolit cestu nejmenšího odporu, tedy obřad na radnici v místě bydliště s obědem v nejužším okruhu rodiny či přátel. V tom případě je částka do deseti tisíc reálná. Tuto možnost volí až 36 procent respondentů,“ říká Přemysl Hanzelka, ředitel Poštovní spořitelny, která si nechala průzkum zrealizovat.

Přesto jste si možná představovali svatbu trochu jinak, třeba víc okázale. Ani v tomto případě nemusíte utratit všechny peníze a ještě se zadlužit. „Mít svatbu nádhernou a nezapomenutelnou samozřejmě nemusí znamenat dát za ní majlant. Jsou určité způsoby, jak neubrat na kvalitě svatby a přesto snížit náklady,“ tvrdí svatební koordinátorka Lucie Holá.

Tipy, jak ušetřit za svatbu

Pokud tedy také patříte k těm párům, které buď nemají na rozhazování nebo jim přijde zbytečné utratit velké sumy peněz za svatební den (i když mají například to štěstí, že jim veselku alespoň zčásti chtějí zaplatit rodiče), tady najdete inspiraci a tipy, jak úspornější svatbu zrealizovat.

Abyste ale nebyli zklamaní, podle Lucie Holé je vhodné držet se následujícího pravidla: Vyberte si alespoň jednu věc, na čem vám opravdu na svatbě záleží a co jednoduše musíte mít (například vysněné šaty, profi fotograf, živá muzika apod.). I kdyby to mělo být dražší. A investujte do toho. U ostatních věcí už pak lze hledat kompromisy a dělat větší či menší ústupky.

  1. Jako jedna z velmi úsporných možností je především volba termínu svatby. „Pokud chcete ušetřit až desetitisíce, zvažte svatbu mimo sezónu, například zimní svatbu, na jaře v březnu, či podzimní v listopadu,“ radí Lucie Holá.
  2. Jak už bylo uvedeno, řada párů se v současné době bere na radnici. A hostinu uspořádá pro nejbližší rodinu. To je úsporná, méně okázalá varianta.
  3. Dobře promyšlený počet hostů je zásadní pro každý svatební rozpočet. Od něj se odvíjí cena za hostinu i případné ubytování. Chcete-li ušetřit, pozvěte méně lidí. Částka za jídlo a pití většinou bývá okolo 40 procent celkové útraty.
  4. Slevy lze také dobře vyjednat mimo dva nejpopulárnější svatební dny – pátek a sobotu.
  5. Netrváte-li na drahých a zdobených šatech, které si necháte ušít na míru nebo půjčíte v luxusním salónu, i tady můžete ušetřit. Najdete-li šikovnou švadlenu ve svém okolí, cena za výsledný model bude jistě nižší. Záleží také na pojetí celé svatby. Pokud chcete mít uvolněnou svatbu u lesa, slušet vám to bude i v obyčejných rozevlátých letních šatech z běžné konfekce. A ženili se už muži v letních kalhotách a košili…
  6. Pokud víte, že někdo z vás prstýnky nenosí a nosit nebude ani snubní (není to nic výjimečného), kupte levnější jen pro efekt na obřad. „Momentálně jsou velkým hitem ocelové či titanové prsteny, které vás často přijdou na pětinovou cenu. Mnoho firem nabízí širokou škálu vzorů a velikostí, takže si dokáže vybrat opravdu každý a od bílého zlata či stříbra jsou na první pohled k nerozeznání,“ lze se dočíst na webu agentury Kouzelná svatba.
  7. Peníze za dopravu hostů a dodavatelů ušetříte například tak, že svatbu zorganizujete na jednom místě. Ideální na to jsou různé penziony s vlastním areálem, pro nenáročné třeba i zahrada u domu, kde lze mít hostinu, zábavu, ubytování, ale i obřad. (Ale pozor, v případě zahrady u domu máte sice prostor zadarmo, je vhodné ale zajistit cateringovou firmu, sezení, stoly, stan a tak dále. To často vyjde i mnohem dráž, než pronajmutí prostoru restaurace, které jsou pro tyto účely vhodně vybaveny. Ovšem neplatí to tehdy, pokud máte dostatek židlí, lavic i stolů a sami si třeba také uvaříte a napečete – i takové svatební party byly a hosté si je užili).
  8. Zároveň platí následující: „Čím dále od místa sídla dodavatelů bude svatba, tím dražší budou náklady na dopravu,“ upozorňuje svatební koordinátorka Holá.
  9. Mnohem levněji také vyjde svatba na venkově oproti veselkám ve větších městech.
  10. Jde-li o hostinu, servírujte levnější typ jídel, jako je například vepřové místo hovězího, hodně grilované zeleniny a salátů, kuřecího. „Pokud chcete udržet finance na uzdě, vyhněte se tataráku, uzenému lososu a steakům,“ doporučuje svatební koordinátorka. Zároveň podle ní také můžete místo klasického menu zvolit jen formu rautu, případně předkrm, polévku a poté jen raut. A v případě rautu také prý stačí objednat méně jídla než je počet strávníků. Například při počtu 60 hostů stačí raut pro 50 lidí.
  11. Lze také zauvažovat o svatbě v pozdějších odpoledních hodinách. „Můžete si odpustit nejen nákladnou hostinu, ale i shon a stres. Nevěsta nebude muset brzy vstávat a přesto bude mít dostatek času na přípravy. Díky tomu bude i v pozdějších hodinách vypadat svěže. Také svatební hosté z daleka nebudou muset vyjíždět za tmy a budou mít dostatek sil slavit s vámi až do rána,“ radí ještě svatební agentura.
  12. Na svatbě se také nabízí uvítací přípitek, přípitek po obřadu na koktejlu a přípitek při proslovech na začátku hostiny. Rozmyslete se, kde je přípitek podle vás opravdu potřeba.
  13. V případě dortu není třeba objednávat plný počet porcí, podle Lucie Holé stačí o 10 – 15 porcí méně. Zároveň vás prý vyjdou levněji živé květiny na dortu než z fondánu.
  14. Při pořizování květin zvolte ty sezonní. Zároveň je praktické, pokud jde zařídit přesun květin z místa obřadu na hostinu.
  15. Chcete-li dávat výslužku (není to úplně nutné), stačí jedna do páru či rodiny. Jistě zbyde také spousta cukroví i dort. Stačí mít jen připravené krabičky a zbylé dobroty zabalit hostům jako dárek.

Dary náklady (téměř) srovnají

Na druhou stranu, ač svatba může být nákladnou záležitostí, v celé řadě případů není až tak "ztrátová". Zvlášť jde-li o průměrnou svatbu za cenu v řádu desítek tisíc korun, ne o půl milionový rozpočet. Pozvaní svatebčané totiž vždy přináší dar. Zvolíte-li variantu svatebního seznamu věcí, které potřebujete, hosté to ocení a vy ušetříte za jejich pořízení po svatbě. A navíc není už nic výjimečného chtít jako dar peníze. Obvykle se pak v každé darované „obálce“ objeví až několik tisíc. Takže výdaje, nebo jejich slušná část, se vám často vrátí.

Ivana Kropáčková

Tagy: