Žádný pepřový sprej nebo paralyzér. Nově by před znásilněním měla ochránit inteligentní nálepka

Výzkumníci Massachusettského technologického institutu (MIT) vyvinuli „inteligentní nálepku“, která by měla chránit ženy před znásilněním. Výrobek je totiž údajně schopen odhalit sexuální napadení a následně poslat upozornění na zásahovou službu. Ta ihned po oznámení dorazí na místo činu.
Zařízení je ve formě malé nálepky, která se přes Bluetooth spáruje s aplikací na chytrém telefonu. Ke zjištění nebezpečí využívá informace z okolního prostředí, jako jsou například pokusy o násilné vysvlečení. V takových případech odesílá zařízení uživateli zprávy. Pokud uživatel po určitou dobu nereaguje, vydá hlasitý zvuk. Po dalších 30 vteřinách rozesílá zařízení zprávy bezpečnostním službám v okruhu inkriminovaného místa. Pomoc by tak měla dorazit velmi rychle.
Přístroj má dva módy. Aktivní režim, který je určen pro případy, kdy je oběť v bezvědomí nebo nemůže proti útočníkovi bojovat. Pasivní mód pro případy, když případná oběť může aktivovat bezpečnostní mechanismus sama.
Nálepka obsahuje hydrogel, takže ji může uživatel jednoduše odlepit, oblečení vyprat a pak zase nalepit. Výrobek lze připevnit na libovolný typ oblečení a na textilu nezanechává žádné stopy. „Náš oděvní design je založen na základě informací, které nám poskytly oběti sexuálních napadení. Ty ženy nám pomohly realizovat naši myšlenku ve skutečném světě,“ stojí v prohlášení firmy Intrepid, která speciální nálepky vyrábí.
Podle společnosti jsou ženy v USA sexuálně zneužívány každých 98 vteřin. Každých 16 hodin pak nějakou ženu zabije její bývalý nebo současný partner. Zástupci Interpidu věří, že nálepka bude bojovat právě proti pohlavnímu zneužívání, znásilňování ale i dalším útokům. Podle výzkumnice Manishi Mohanové jsou sexuální útoky „nemocí současné společnosti, která si žádá okamžitého léku“. Ví o tom své, neboť má bohaté zkušenosti z Indie, kde je násilí na ženách poměrně běžné. „Ve jménu bezpečnosti bylo již mnohokrát ženám řečeno, aby přestaly pracovat, nezdržovaly se venku a seděly doma, ovšem dle mého názoru by se místo těchto požadavků mělo dbát na vyšší bezpečnost, kterou jim poskytneme,“ říká Mohanová pro indický server Zeenews.
Autor: Pavlína Švarcová