Žádný „rodič číslo 1“ a „rodič číslo 2“. Manželství je svazek muže a ženy. Putin předložil pozměňovací ústavní návrhy

Ruský prezident Vladimir Putin předložil Státní dumě ústavní pozměňovací návrh o uznání manželství coby heterosexuálního svazku mezi mužem a ženou. Informovala o tom agentura TASS. Dříve podle agentury Reuters Putin uvedl, že nemá předsudky vůči homosexuálům, ale západní ochotu přijímat homosexualitu a genderovou fluiditu s otevřenou náručí shledává v rozporu s tradičními ruskými hodnotami.
Ilustrační foto: Vladimir Putin
Ilustrační foto: Vladimir Putin
AP/ASSOCIATED PRESS

reklama

„Prezident Vladimir Vladimirovič Putin předložil své návrhy Státní dumě v poslední den, kdy ústavní pozměňovací návrhy mohou být předloženy a v první den velkého velikonočního půstu. Jsou uvedeny na 24 stranách. Pro mě je nejdůležitějším návrhem zakotvení konceptu manželství jako svazku mezi mužem a ženou v Ústavě a jsem šťastný, že tento pozměňovací návrh inciovala hlava státu,“ uvedl novinářům místopředseda Dumy Pjotr Tolstoj.

Podpora tradičíních rodinných hodnot je správná

Ruský prezident podpořil myšlenku zakotvení pojmu manželství jako svazku muže a ženy už dříve na jednání s pracovní skupinou pro pozměňovací návrhy ruské Ústavy. Putin poznamenal, že myšlenka na podporu tradičních rodinných hodnot včetně složení rodiny je správná, ale poukázal na potřebu zvolit správnou formulaci.

Ruská Státní duma (dolní komora Federálního shromáždění Ruské federace) již v prvním ze tří čtení předložený dokument s návrhem ústavních změn předložených ruským prezidentem jednohlasně schválila 23. ledna.

Lesbická svatba 4

Revoluční den v Severním Irsku: Homosexuální páry mohou uzavírat právoplatná manželství, ženy mohou svobodně na potrat

Svrchovanost Ústavy či výkon funkcí vysokých úředníků

Druhé čtení se podle očekávání má konat ve Státní dumě 10. března a národní veřejné hlasování proběhne 22. dubna. Vladimir Putin už vícekrát zdůraznil, že změny ruské Ústavy vejdou v platnosti pouze v případě, pokud budou schváleny občany.

Odsouhlasený dokument stanovil zejména rozšíření pravomocí zákonodárného sboru a ústavního soudu, zákaz vykonávání vysokých státních funkcí osobám, které mají povolení pobytu v jiných zemích, omezení počtu prezidentských období, svrchovanost ruské Ústavy nad mezinárodními dohodami a posílení sociálních závazků státu. Součástí je rovněž zákon nařizující v případě ústavních změn celostátní veřejné hlasování (referendum).

Matka a otec vs. „rodič číslo 1“ a „rodič číslo 2“

Podle agentury Reuters vidí ruský prezident a jeho podporovatelé tento krok jako příležitost k revizi ústavy pro zakotvení toho, co považují za základní morální a geopolitické hodnoty, budoucím generacím.

Putin minulý měsíc řekl, že dokud bude v úřadu, Rusko nezlegalizuje homosexuální svazky. Uvedl, že by nedovolil, aby byla tradiční představa o matce a otci podkopána tím, co označil za „rodiče číslo 1“ a „rodiče číslo 2“.

Uvedl rovněž, že nemá předsudky k homosexuálním lidem, ale že shledává západní ochotu přijímat homosexualitu a genderovou fluiditu (rozmělněnost) s otevřenou náručí v rozporu s tradičními ruskými hodnotami.

V roce 2013 vstoupil v Rusku v platnost zákon zakazující šíření homosexuální propagandy mezi mladými. Nejsou tak umožněny ani takzvané „pochody hrdosti“ známé z jiných zemí.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!