Záhada Velké pyramidy vyřešena. Při stavbě Egypťanům pomohly speciální rampy

Jedna z největších a nejdiskutovanějších záhad světa má své vědecké vysvětlení. Jak informují zahraniční média, archeologové objevili ve starobylém lomu v Gíze pozůstatky systému ramp, který měl pomáhat při stavbě pyramid.
Pyramidy v Gíze
Pyramidy v Gíze
Internet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Náhodný archeologický objev v Egyptě pomohl vědcům odhalit tajemství jednoho ze sedmi divů světa. Tisíce let stará a stále nezodpovězená otázka jak Egypťané pyramidy stavěli tak zřejmě má konečně své vysvětlení. Jak tedy přepravovali těžké kamenné bloky a dostávali je do potřebné výšky tak, aby pyramida měla po svém dokončení kýžený tvar jehlanu se čtvercovou základnou? 

ilustrační foto

Otravní egyptští prodejci mají smůlu: Za prodej u pyramid budou nyní pokutováni

Teorie o rampách použitých k přesouvání kamenů není sice úplnou novinkou, nicméně britsko-francouzský tým ji nyní potvrdil a dodal, že rampa byla velmi strmá. Stáří nalezených pozůstatků přesně odpovídá době, kdy byla stavba Velké pyramidy v Gíze zahájena. Stavitelé tudíž byli schopni posunovat kamenné bloky pomocí systému oběma směry a nikoliv tak, že by je jednoduše za sebou tahali lidé.

Přesto ale podle archeologů stále zůstává pravdou, že obdivovaná stavba vznikla díky těžké fyzické práci velkého počtu lidí. "Systém, který jsme objevili, byl schopný umožnit více lidem najednou použít sílu na tažení jednoho bloku, takže mohli kameny pohybovat rychleji než se dříve předpokládalo," řekl pro The Guardian Roland Enmarch, britský profesor egyptologie a koordinátor průzkumu v Hatnubu s tím, že objev považuje jeho tým za opravdu zlomový.

Reklama
Reklama