Záhady v zákoně o prodejní době. 17. listopadu můžete nakupovat všude

Možná vás to překvapí, ale na rozdíl od 28. října se teď ve čtvrtek obchody nezavřou. Z neznámého důvodu totiž například právě 17. listopad ve vyjmenovaných svátcích, kdy musejí být obchody zavřené, chybí.
17. listopadu lze nakupovat i ve velkých obchodech
17. listopadu lze nakupovat i ve velkých obchodech
thinkstock.com

reklama

Sledujte aktuální dění i online: Na Primě PLAY - Zprávy

 

Jak je možné, že ač bude tento čtvrtek státní svátek, můžou mít otevřeno všechny obchody bez rozdílu, i když platí zákon o zákazu prodeje o svátcích pro prodejny větší než 200 metrů čtverečních? Je v tom zmatek, i samotní zákazníci jsou mnohdy překvapení. Také jeden z diváků naší televize se pozastavoval nad tím, že například v ústeckém kraji bude mít obchodní řetězec 17. listopadu otevřeno a upozornil na to reportéry. A co víc, řetězec mít otevřeno opravdu může. Senátoři ani poslanci totiž na seznam dnů, kdy nesmějí obchody prodávat, právě tento svátek z nepochopitelných důvodů nezařadili. 

Šetřete při nakupování. S kreditkou to jde. Získáte slevy u obchodníků a další bonusy: Přehled kreditních karet online

Zavřeno bude až na Vánoce

Obchody, kterých se zákon týká, tak nebudou smět prodávat opět až o vánočních svátcích a od 12 hodin už si nic nekoupíte ani na Štědrý den. Navíc, když se podíváte na tabulku vyjmenovaných svátků - tak zjistíte ještě další podivnou věc. Chybí mezi nimi i Velký pátek či Svátek práce - tedy 1. května - přitom o týden později, 8. května, už ale velké obchody musejí mít zavřeno. Mimo to chybí v seznamu i oba červencové státní svátky.

Kdy nesmějí obchody prodávat Foto:

Chystá se stížnost

Poprvé Česká obchodní inspekce kontrolovala dodržování zákona před několika týdny - 28. října. Kontrol bylo 429 a patrně ve 12 případech prodejci zákon porušili. Dalším paradoxem zákona je to, že obchody mohou mít o vyjmenovaných svátcích otevřeno - ale nesmějí nic prodávat. V senátu už mají kvůli zákonu o prodejní době připravenou ústavní stížnost a hledá se 17 senátorů, kteří by ji podepsali.

Ve spolupráci s Jakubem Veinlichem, reportérem Zpráv FTV Prima

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!