Celebrity

2. října 2019 10:18

mirko.radusevic@iprima.cz

Zahraniční média o Karlu Gottovi: Okořenil hitovou scénu špetkou exotiky východního bloku

„Ten hlas, myslím, že patří Karlovi…“ - pod tímto titulkem velice citlivě a zajímavě píše o našem zpěvákovi web německého týdeníku Die Welt.

Stačí jen citovat. „Karel Gott okořenil německou hitovou scénu špetkou skutečné exotiky východního bloku. Autor textu v Die Weltu oceňuje Gottův pěvecký um a připomíná animované série „Biene Maja“ s titulní písní, což byl podle něj „meisterstich“. Dále jej hodnotí a přirovnává k Tomu Jonesovi, který musel na jevišti řvát jako „Tygr“ nebo Mireille Mathieu musela zpívat jako „Vrabec z Avignonu“, tak Karel Gott neměl jinou možnost než zpívat jako „Zlatý hlas Prahy“ a tento atribut přijmout pro celý svůj život.

Další německý deník Bild vzpomíná s láskou na Karla Gotta, stejně jako Die Welt opěvuje píseň Včelka Mája s tím, že je „nezapomenutelná“. Připomíná, že zahynul velký tenor a popový zpěvák. Dále již článek čerpá z naší agentury ČTK a vyjmenovává Gottovy úspěchy: „Během téměř šedesátileté kariéry prodal podle odhadů více než 50 milionů záznamů.“ Navíc internetové stránky obsahují video s krátkým sestřihem fotografií a videoukázek ze zpěvákova života.

Pochopitelně, že se stejně podrobně věnují našemu zpěvákovi Rakušané. Deník Wiener Zeitung připomíná jeho mediální charakteristiky: „Zlatý hlas z Prahy“, „Sinatra východu“ a píše o tom, že byl populární zejména v sousedním Německu. Mimo „Biene Maja“ vzpomíná deník na úspěch písně Lady Karneval. Popisuje dále, že Karel Gott začal svůj úspěch v roce 1963 vítězstvím v československé hudební soutěži „Zlatý slavík“ a vítězem soutěže se stal ještě 41krát. Mimochodem v roce 1968 Gott se zúčastnil soutěže Eurovision Song Contest a soutěžil za Rakousko s písní rakouského zpěváka Udo Jürgense „Tausend Fenster“. Na to vzpomíná na svých webových stránkách vídeňský deník, který dále cituje slova Miloše Zemana a Andreje Babiše k úmrtí zpěváka.

Další zemí, kde byl Karel Gott populární je Rusko. Sever Lenta krátce, ale i s doprovodným videem písně v ruštině Navsegda (Navždy) píše: „Karel Gott byl přezdíván králem české popové hudby a českého slavíka. Získal uznání rovněž v Sovětském svazu a nahrával písně v ruštině. Gott je jedním z nejúspěšnějších českých zpěváků. Svou kariéru zahájil v 50. letech.“ Dále čtenáře informuje o Gottově nemoci - rakovině lymfatického systému, která se u něj objevila před několika lety. „Kvůli léčbě na nějakou dobu opustil jeviště a vrátil se v roce 2017,“ píše o Gottovi Lenta.ru.

Významné je, co píše agentura Ria-Novosti, neboť její zprávu přebírají ostatní média. Mimo úvodu, který je psán podle ČTK, dále uvádí Gottův vztah k Sovětskému svazu a později k Rusku. „V Sovětském svazu a později v Rusku od poloviny šedesátých let cestoval do SSSR - a byly to desítky koncertů - a má v Rusku mnoho obdivovatelů. Gottovy poslední koncerty v Moskvě a řadě dalších ruských měst se konaly v polovině roku 2000 a vždy byly plné sály. Zpěvák předvedl mnoho ruských písní spolu se členy Souboru písní a tanců Ruské armády pojmenovaných po Alexandrovi, jsou také zaznamenány na jeho zlatých deskách,“ připomíná ruská tisková agentura. Zapomněla ovšem připsat, že Karel Gott v roce 2011 převzal v Moskvě společenské vyznamenání Řád Jurije Gagarina od ruské horní komory Parlamentu.

Americké servery napříč USA od Seattlu až po Dallas nepřekvapivě a celkem jednoduše převzaly zprávu americké tiskové kanceláře AP s titulkem „Český popový zpěvák, který se stal hvězdou za železnou oponou, zemřel“. Agenturní novinář uvedl známé informace, ke kterým podal svoji myšlenku, že Karel Gott: „Byl také vzácným příkladem popového zpěváka z východní Evropy, jehož hudba se stala populární v některých západoevropských zemích, zejména v Západním Německu. Zlatý hlas z Prahy, jak se v Německu Gottovi přezdívalo a píseň Maya the Bee byla jedním z největších hitů a titulní píseň z televizního seriálu ze 70. let. Rovněž píší o slovech Zemana a Babiše k úmrtí Karla Gotta. Zprávu tak čteme v New York Times, tak Washington Post a stejně na severozápadě USA na serveru Seattle Times.

Stejně jako americká média píší britské servery. Z těch větších a proslulejších jen některé jako Guardian nebo Daily Mail zveřejnily agenturní zprávu. Britská agentura Reuters pod titulkem, že „Zemřel český Sinatra“ píše o Gottovi jako zpěvákovi s jemným příjemným tenorem, který za komunistických dob vystřelil jako hvězda a zůstal populární i po Sametové revoluci v roce 1989. Autor připomíná, že ve světě se o Gottovi dozvěděli díky brazilskému festival, kde v roce 1968 vystoupil s písní Lady Carneval. Ve zprávě se rovněž píše o tom, že Karel Gott zpíval běžně i po sovětské okupaci v roce 1968 a že Gottovu popularitu jen málo ovlivnil jeho podpis pod tzv. „antichartu“.

Zvláštní článek Karlu Gottovi věnovala stanice BBC mimo již zmiňovaných infomací čerpajících z agenturního zpravodajství zmiňuje se o začátcích našeho zpěváka v kavárnách, kdy byl ještě eklektrikářem. Zpráva zdůrazňuje, že během komunistické éry vystupoval doma i v zahraničí, včetně Západu, což bylo pro ostatní české hudebníky neobvyklé. Po roce 1968 byl Gott stále podle BBC populární a koncertoval, zatímco ostatní zpěváci nesměli vystupovat. V roce 1968 se zúčastnil soutěže Eurovize a soutěžil za Rakousko.

Pochopitelně, že blízké zahraničí - Slovensko a jeho média se intenzivně věnují úmrtí českého zpěváka. Všechny servery mají tuto zprávu na hlavní stránce. Například server Pravda vytvořil několik rubrik, kam během dne soustřeďuje vše týkající se Karla Gotta. Jen pro zajímavost názvy některých rubrik: Reakce slovenských politiků, takto hvězdy blahopřáli Gottovi osmdesátkám, Televize mění program nebo Největší hity Karla Gotta. Stejně tak deník Sme, který pod titulem „Zemřel symbol československé hudby, věčný Zlatý slavík Karel Gott“ rovněž zveřejňuje řadu rubrik věnovaných zesnulému zpěvákovi. Deník N píše o Karlu Gottovi v několika článcích. Autor Oliver Rehák v jednom z nich „Zlatý hlas z Prahy, božský Kája, národný umelec. Kto bol vlastne Karel Gott?“ popisuje zpěvákovu kariéru. Deník Nový čas mimoto, že na zítra připravuje zvláštní tištěné vydání věnované Karlu Gottovi, věnuje mu dnes na svém serveru speciální online reportáž a fotogalerii z Prahy.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 1. 5. 2024

Je frustrující, když práce stojí v cestě romantice a společenským aktivitám. Přesně to dnes cítíte, Berani. Vaše myšlenky jsou zaměřeny na večerní a víkendové aktivity, ale povinnosti máte na stole. Nezoufejte. Jednoduše si dejte závazek, že uděláte to, co se od vás očekává, a užijte si dnešní večer s jistotou, že jste splnili své povinnosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.