Zájem o práci odsouzených je velký. Pracují i zadarmo.

Žena poputuje za mříže za zabití syna. (Ilustrační foto)

VELKÉ ZPRÁVY: Zájem o práci odsouzených je velký. Pracují i zadarmo.

Čeští vězni chtějí pracovat. I když je situace se zaměstnáváním lidí pod zámkem rok od roku lepší, práci má zatím jen přibližně 60 procent z nich. Někteří vězni, a to i ti doživotně odsouzení, si svůj čas za mřížemi snaží zpestřit, a tak jsou rádi i za zapojení do charitativních projektů.

Šestačtyřicetiletý Robert Tempel si v bělušické věznici v Ústeckém kraji odpykává doživotní trest. Za mřížemi už si odseděl 18 let a posledních 8 měsíců se věnuje charitativní činnosti.

„Oslovilo mě vedení, že je potřeba vyrobit pro dětské domovy, charitu, pro záchranáře, policisty a hasiče nějaké hračky,“ tak Tempel pracovat.

Společně s dalšími čtyřmi vězni vyrábí plyšáky, které udělají radost tam, kde je to potřeba. První várka roztomilých polštářů mířila dětem do dětských domovů. Radost dětem v mostecké nemocnici udělali i ručně vyrábění plyšáci a kojenecké čepičky, které chrání miminka před ztrátou tepla. Pro práci je důležitá podle Templa představivost.

„Přinesou mi buď obrázek nebo nějakou hračku, já si to osahám. Mám 3D vidění, takže si to nakreslím, pak to dám tady kolegům, aby mi to nastříhali a kompletuju hračky. Další vězni mi to pak plní tím vatelínem,“ uvedl Robert Templ. Některé hračky se skládají i z více než čytřiceti částí. Takových a podobných složitějších plyšáků za den vězni vyrobí jen pár kusů. V případě jednodušších hraček vznikne třeba i dvacet nových plyšáků.

Zapojením vězňů do charitativních projektů má podle ředitele věznice Bělušice Romana Mišáka na odsouzené skvělý vliv: „Dochází například i k tomu, že odsouzení večer v televizním zpravodajství zahlédnou právě tu svoji hračku, jak ji při autonehodě členové hasičského sboru předávají dítěti. To významně zapůsobilo na jejich myšlení, na jejich prožívání, emoce a bylo to asi něco, co nezažili spoustu let po dobu výkonu trestu."

Na území Ústeckého kraje je pět věznic, ve kterých, nebo i mimo ně, pracují přibližně dvě třetiny odsouzených. Vězni se podílejí na provozu zařízení, ve kterém tráví trest, ale i na jeho zvelebování.

Například ve věznici v Bělušicích odsouzení z bývalého vepřína vybudovali okrasnou zahradu, která slouží také jako místo pro návštěvy rodinných příslušníků. Čtyřicetiletý Otto, který si ve zdejší věznici odpykává trest za majetkovou trestnou činnost, pracuje na zahradě: „Jsem rád, že můžu pracovat, starat se o zahradu. Baví mě to.“

A zájem o práci mezi vězni potvrzuje i ředitel věznice Mišák: „V současné době zaměstnáváme 67 procent odsouzených. To je zhruba 390 odsouzených. Pracují na několika pracovištích. Uvnitř věznice je to režie, vnitřní provoz, to jsou veškeré činnosti potřebné k zajištění chodu věznice.“

V českých věznicích si teď odpykává trest téměř 22 000 lidí. Ti, kterým se zaměstnání podaří získat, pak mají po opuštění zařízení větší šanci se začlenit zpátky do běžného života.

Adam Novotný

Tagy: