Zákaz drezury zvířat? Nemůžou nás postavit před hotovou věc, míní principálové

Cirkusy se chtějí bránit plánovanému zákazu drezury zvířat, který chce navrhnout ministerstvo zemědělství. Vadí jim, že při sepisování zákona nebyli přizváni k diskuzi. Zástupci největších cirkusů požadují, aby se s tvorbou novely začalo znovu a za jejich účasti.
25. 10. 2018 VELKÉ ZPRÁVY: CIRKUSÁKŮM VADÍ ZÁKAZ DREZURY ZVÍŘAT
25. 10. 2018 VELKÉ ZPRÁVY: CIRKUSÁKŮM VADÍ ZÁKAZ DREZURY ZVÍŘAT

reklama

Velkou bouři mezi principály způsobil připravovaný zákon o zákazu drezury zvířat.  Majitelé cirkusů na své čtvrteční tiskové konferenci uvedli, že oproti ochráncům zvířat o návrhu, který vzniká na půdě ministerstva zemědělství, neměli sebemenší tušení.  

„My chceme od ministerstva zemědělství, aby tu novelu zákona začali od začátku celou a abychom byli přizváni, protože není spravedlivé, aby nás postavili před hotovou věc a ptali se nás, ať k tomu dáme nějaké připomínky, když už je to celé hotové a upravili to pouze kosmeticky,“ uvedl například principál Jiří Berousek mladší.

O tom ministerstvo zemědělství nechce ale ani slyšet. „O této variantě v tuto chvíli neuvažujeme. Zákon je v současnosti ve fázi vypořádávání připomínek, těch máme zhruba 300 stran. Není to tak, že by se s cirkusy úplně nejednalo. Oni nejsou běžnou součástí legislativního procesu,“ upřesnil mluvčí resortu Vojtěch Bílý.

Ochránci navrhují vznik specializovaných azylů pro zvířata z cirkusu

Resort nicméně přislíbil, že vznikne pracovní skupina, ve které zasednou kromě zástupců ministerstva zemědělství a životního prostředí i zástupce Státní veterinární správy, Ústřední komise pro ochranu zvířat a navíc i vybrané chovatelské spolky či vybrané cirkusy.

Žhavá diskuze na toto téma se rozhořela i v našem online pořadu Názory bez cenzury. Zástupce ochránců zvířat například přednesl návrh, kam by zvířecí umělce po zákazu jejich vystupování umístil. „S tím, že stát vyčlení finanční obnos na to, aby vznikl specializovaný azyl,“ informoval zástupce kampaně Cirkusy bez zvířat David Gardáš.

Za uplynulý rok se odhalilo 7 pochybení cirkusů, většinou šlo o administrativní chyby

Ochránci zvířat proti jejich vystupování v cirkusech už shromáždili 14000 podpisů a zhruba tisícovka jich na začátku měsíce demonstrovala na Letenské pláni. Řada evropských zemí vystupování živých tvorů v současnosti zakazuje.

Nicméně pokud bychom měli podívat na to, jak moc cirkusy v Česku v posledních letech chybují nebo se špatně starají o zvířata, pak můžeme uvést údaje Státní veterinární správy za uplynulý rok. Ta provedla celkem 107 kontrol v 39 cirkusech po celé republice a z toho pochybení našla pouze v sedmi případech. Navíc ve čtyřech šlo o administrativní chyby. Špatné zacházení se zvířaty se prokázalo ve třech případech, například kvůli špatnému ustájení.

reklama

reklama