Zákaz klecového chovu musí být racionální, říká ministr zemědělství. Poslancům se nedaří najít shoda

Zatímco sněmovní výbor pro životní prostředí návrh na zrušení klecových chovů od roku 2027 podpořil, zemědělský výbor zaujal přesně opačné stanovisko. O budoucnosti chovu v klecích tak zatím není jasno. Proti se postavili především poslanci hnutí ANO.
ilustrační foto: slepice v klecovém chovu
ilustrační foto: slepice v klecovém chovu
Obránci zvířat (OBRAZ)

reklama

V Poslanecké sněmovně leží návrh na zákaz klecových chovů slepic. Mezi poslanci ale nepanuje shoda. Výbor pro životní prostředí hlasoval pro, zemědělský výbor naopak proti návrhu. V obou případech přitom byli proti především poslanci z hnutí ANO.

Podle ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD) musí mít plošný zákaz klecových chovů racionální zákaz. Proti návrhu jako takovému ale podle svých slov není.

„Pokud by mělo dojít k zákazu klecových chovů, pak v celé Evropské unii, jinak budou naši zemědělci vystaveni konkurenci dovozů z těch zemí Unie, které se příliš pohodou zvířat nezabývají, a hlavně ze třetích zemí, kde se unijní normy na pohodu zvířat nedodržují vůbec,“ píše v tiskové zprávě.

Toman se obává, že by si Češi mohli v budoucnu za vejce více připlatit. Proto je podle něj potřeba, aby nebyl zákaz schválen pouze v České republice, ale i v ostatních evropských zemích. Jinak by to podle něj ohrozilo české výrobce i spotřebitele.

„Za jediné racionální řešení, pokud tedy budeme skutečně chtít zakázat klecové chovy slepic, proto považuji jednotný zákaz v celé Unii spolu se zákazem dovozu ze třetích zemí. Jinak to dopadne jako u zákazu kožešinových zvířat, kdy pouze řešíme odškodnění pro naše chovatele a kožešiny se dál v klidu vyrábějí v okolních zemích, kde jsou zvířata často v mnohem horších podmínkách, než tomu bylo u nás,“ uvedl ministr Toman.

Katastrofickým scénářem podle ministra je, že čeští chovatelé nebudou konkurenceschopní, skončí s podnikáním a budou po státu požadovat kompenzace. Došlo by také údajně ke ztrátě pracovních míst na venkově. Za další hrozbu považuje neekologický dovoz vajec, se kterým se pojí množství vyprodukovaných emisí při přepravě.

Politická neshoda

S návrhem na zákaz klecových chovů přišla skupina poslanců v prosinci. Pozměňovacím návrhem chtějí do projednávaného zákona o ochraně zvířat přidat zrušení klecí od roku 2027.

Mezi překladateli pozměňovacího návrhu jsou poslanci Jan Pošvář (Piráti), Vlastimil Válek (TOP 09), Roman Sklenák (ČSSD) a také Jan Schiller z hnutí ANO.

Předsedkyně výboru pro životní prostředí Dana Balcarová (Piráti) navrhla dokonce přísnější verzi, která by chov v klecích zakazovala už od roku 2025. Ten ale výborem neprošel.

Právě Piráti jsou s rozhodnutím zemědělského výboru nespokojeni. A nejsou jediní. „Drezura zvířat v cirkusu vadí a klecové chovy slepic nevadí?“ napsal na Twitteru poslanec za ČSSD Václav Votava. Některá opatření na ochranu zvířat totiž poslanci podpořili, jiná zase ne.

Většina členů ostatních politických stran a hnutí kromě ANO hlasovala pro. V reakci na to vznikla veřejná výzva od ochránců zvířat pro premiéra Andreje Babiše.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!